Zmiana parametrów emisji programów Polonia 1 i Tele 5 z satelity


Polonia 1 logoTele 5 logo1 września 2014 r. nastąpiła zmiana parametrów emisji programów Polonia 1 i Tele 5 za pośrednictwem przekazu satelitarnego. Na dotychczasowej częstotliwości 10796 MHz emitowana jest obecnie w miejscu obu kanałów plansza informacyjna następującej treści: „Informujemy, że w związku ze zmianą parametrów technicznych nadawania, niezależnych od operatora NC+ od 1 września kanały POLONIA1 i TELE5 są dostępne wyłącznie na dekoderach HD. Zapraszamy do wymiany Państwa dekodera na HD„.

Plansza informująca o zmianie parametrów technicznych emisji Polonii 1 i Tele 5.

Jak oglądać programy Polonia 1 i Tele 5?

Emisja Tele 5 i Polonii 1 odbywa się teraz w systemie MPEG-4. Oznacza to, że użytkownicy dekoderów satelitarnych SD nie będą mogli dalej oglądać obu programów. Należy zakupić nowszy dekoder, umożliwiający odbiór kanałów w rozdzielczości HD (obsługujące system kodowania DVB-S2).


Następnie należy dokonać ręcznego wyszukania kanałów na określonym transponderze.

Nowe parametry emisji Polonia 1 i Tele 5:

Częstotliwość: 11662 MHz; polaryzacja: V (pionowa); SR 27500; FEC 3/4; system kodowania: DVB-S2/8PSK; satelita: Eutelsat Hot Bird 13D (13,0°E).

Polonia 1 i Tele 5 nie są nadawane w rozdzielczości HD, ale zastosowany od 1 września system kodowania sygnału wizyjnego DVB-S2 wymusza zmianę urządzenia do odbioru obu programów w przypadku, gdy do tej pory użytkownik posiadał starszej generacji dekoder SD (np. poczciwy Fergusson AF-6318CR). Pozostali odbiorcy telewizji satelitarnej muszą jedynie zaktualizować ręcznie listę kanałów poprzez wyszukanie programów przy wykorzystaniu wyżej podanych parametrów.

Warto przy okazji przypomnieć, że Polonia 1 jest najstarszą, polską telewizją komercyjną, która gości w naszych domach od 21 lat.