Jak odbierać programy w DVB-T2/HEVC?


Zmiana standardu emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC niesie za sobą poważne wyzwanie dla milionów polskich odbiorców bezpłatnych kanałów naziemnych. W wielu przypadkach potrzebna będzie wymiana dekodera lub telewizora.

Jak odbierać naziemną telewizję cyfrową?

 

Naziemna telewizja cyfrowa może być odbierana bezpośrednio przez telewizor z wbudowanym tunerem cyfrowym DVB-T lub zewnętrzny dekoder STB. Na rynku dostępne są nowoczesne telewizory, które posiadają również możliwość odbierania telewizji satelitarnej. Dla użytkowników telewizorów starszej generacji (w tym również kineskopowych) najprostszym rozwiązaniem jest zakup dekodera DVB-T2. W przypadku odbiorców sygnału telewizji kablowej należy skontaktować się z dostawcą i dowiedzieć się, czy użytkowany dekoder spełnia wymagania w zakresie prawidłowego dekodowania sygnału DVB-T2/HEVC.


Czy muszę zmieniać dekoder na DVB-T2?

Dekodery DVB-T zakupione w pierwszych latach funkcjonowania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce są najczęściej nie przystosowane do odbioru nowego standardu emisji DVB-T2/HEVC. Te urządzenia przestaną prawidłowo dekodować sygnał i dźwięk naziemnej telewizji cyfrowej w momencie, gdy nastąpi wyłączenie emisji w standardzie DVB-T. Wówczas użyteczność takich dekoderów będzie ograniczała się wyłącznie do wykorzystywania ich jako urządzeń do odtwarzania plików multimedialnych zapisanych na nośniku USB (o ile dane urządzenie posiada taką funkcjonalność).

Część starych dekoderów, które producent w chwili sprzedaży oznaczył jako kompatybilne z DVB-T2 (np. Globo XS65 Combo), również mogą okazać się bezużyteczne. Powodem tego jest wykorzystany w tego typu urządzeniach standard dekodowania sygnału o oznaczeniu H.264, który jest niezgodny z nowym standardem emisji DVB-T2/HEVC, w którym kodowanie sygnału następuje za pomocą kodeka H.265. Producenci dekoderów DVB-T2 z kodekiem H.264 nie mogli przewidzieć, iż ostatecznie w Polsce zostanie przyjęty inny standard kodowania sygnału. Ich produkty miały być przyszłościowe, a okazuje się, iż nie będą spełniać najnowszych norm. Dekoder DVB-T2 dekodujący sygnał zakodowany w standardzie H.264 będzie prawidłowo dekodował tylko dźwięk, bez obrazu. Jest to najlepszy sposób (bez zaglądania w specyfikację urządzenia) by przekonać się, iż nasz dekoder DVB-T2 nie jest kompatybilny ze standardem HEVC H.265. W takim przypadku należy rozważyć zakup nowego dekodera lub telewizora.

Uwaga! Najnowsze dekodery DVB-T2/HEVC dekodują również sygnały zakodowane we wcześniejszych standardach kodowania. Nie trzeba zatem zwlekać z zakupem urządzenia do momentu wyłączenia sygnału DVB-T. Każdy dekoder DVB-T2/HEVC powinien prawidłowo dekodować sygnał DVB-T obowiązujący w Polsce do czasu zmiany standardu emisji w 2022 roku.

W przypadku posiadania telewizora nieprzystosowanego do odbioru DVB-T2, można dokonać zakupu dekodera. To najtańsze rozwiązanie, szczególnie dla tych, których nie stać na kupno nowego telewizora.

Na co zwracać uwagę przy zakupie dekodera/telewizora DVB-T2?

Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy zakupie nowego dekodera DVB-T2, jest to, aby producent zapewniał na opakowaniu i instrukcji obsługi, iż sprzedawane przez niego urządzenie obsługuje standard DVB-T2/HEVC (H.265). Brak wzmianki na ten temat powinien być powodem do odrzucenia oferty sprzedającego. Podobnie ma się rzecz w przypadku telewizorów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by nowe urządzenie obsługiwało rozdzielczość w formacie 4K. Dla użytkowników telewizorów starszej generacji znaczenie może mieć również to, jakie gniazda wyjściowe posiada dekoder. Coraz więcej nowoczesnych urządzeń nie posiada bowiem gniazda SCART, co w przypadku użytkowania np. telewizora kineskopowego może okazać się problemem. Przy wyborze nowego dekodera/telewizora DVB-T2/HEVC warto poznać opinie innych użytkowników, np. na forum Emitel lub SatKurier.