Recykling starych urządzeń RTV


Uwaga! Nie musisz zmieniać urządzeń RTV na nowe podczas cyfryzacji.

Prawie wszystkie telewizory (nawet czarno-białe) można przystosować do odbioru sygnału cyfrowego podłączając dekoder. Nagrywarka również może być przystosowana do nagrywania cyfrowego obrazu, ale niestety tylko jednego kanału i nie można oglądać innego w tym samym czasie.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup nowych urządzeń RTV, pamiętaj aby odpowiedzialnie postępować ze starymi telewizorami czy nagrywarkami.


Stare telewizory i nagrywarki mogą zawierać materiały i chemikalia szkodliwe dla środowiska. Jeżeli pozostawimy je przy ulicy, lub wyrzucimy wraz ze śmieciami domowymi, trafią one finalnie na wysypisko odpadów, gdzie będą negatywnie oddziaływały na środowisko. W celu usunięcia starych urządzeń w sposób odpowiedzialny, postępuj zgodnie z naszymi Zielonymi Poradami.

Nie wyrzucaj zużytego sprzętu razem z normalnymi odpadami domowymi. Może on skończyć na wysypisku śmieci, gdzie będzie niebezpieczny zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.

Dowiedz się, jak bezpiecznie pozbyć się starego sprzętu www.recykling.pl

Jak pozbyć się starego sprzęty RTV?

Jeżeli chcesz pozbyć starego sprzętu w odpowiedzialny sposób, możesz zrobić to bezpłatnie:

  1. Zanosząc go do gminnego punktu zbierania odpadów, który dostarczy stare telewizory i inne urządzenia elektroniczne do miejsca specjalizującego się w utylizacji. Adresy znajdziesz na www.elektroeko.pl
  2. Oddając go do sklepu w którym kupujesz nowe urządzanie podobnego typu (np. wymieniasz stary telewizor na nowy).
  3. Dowiedz się więcej na temat recyklingu urządzeń RTV (elektrośmieci) na www.recykling.pl

Każda z powyższych metod gwarantuje, że Twój sprzęt zostanie usunięty bezpiecznie, a niektóre z jego odzyskanych składników mogą zostać użyte do budowy nowych urządzeń w przyszłości.

Jeżeli posiadasz telewizor bądź inny sprzęt z poprzedniej epoki (np. telewizor lampowy, czarno-biały), a nie chcesz, by trafił na złom, skontaktuj się z Cyfrowym Doradcą, który umożliwi przekazanie urządzenia do muzeum.