Historia naziemnej telewizji w Finlandii rozpoczęła się dopiero w 1955 roku. 20 kwietnia nastąpił pierwszy, testowy przekaz obrazu. Inauguracyjną transmisję dokonano niewiele później, dokładnie 24 maja 1955 roku. Od początku 1958 r. regularną emisję rozpoczął kanał Suomen Televisio, który w późniejszym czasie zmienił nazwę na TV1.
Stosunkowo szybko, bo już w 1969 roku Finlandia mogła cieszyć się z telewizji w kolorze. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubieglego wieku w Finlandii pojawiły się w sprzedaży telewizory przystosowane do odbioru telewizji w analogowym standardzie HD. Pierwsze kroki ku cyfryzacji telewizji nastąpiły w 1996 roku, kiedy decyzją rządu ustalono termin wyłączenia przekazu analogowego. Testy DVB-T rozpoczęto 23 października 1997 roku. W przekazie znalazły się kanały TV1 i TV2.
Budowa ogólnokrajowej infrastruktury potrzebnej do transmisji naziemnej telewizji cyfrowej w Finlandii została zainicjowana w czerwcu 1999 roku. Oficjalne wprowadzenie DVB-T miało miejsce 27 sierpnia 2001 roku. Od tego momentu trwała równoległa emisja sygnału cyfrowego i analogowego. Zakończenie nadawania tradycyjnej telewizji nastąpiło dnia 31 sierpnia 2007 roku. Z kolei 1 marca 2008 roku zakończyła się ostatecznie analogowa transmisja w telewizji kablowej.
Finowie borykali się z wieloma problemami podczas cyfryzacji telewizji. Wielu z nich całkowicie zrezygnowało z odbioru telewizji naziemnej z powodu braku dekodera lub napisów na filmach (normą w tym kraju jest to, że filmy nie są dubbingowane, ani czytane przez lektora). Panowało także niezadowolenie z faktu, iż początkowo nie było w ogóle emisji kanałów w jakości HD. Ponadto jak się okazało, do odbioru DVB-T potrzebna jest bardziej wydajna antena. Oszacowano, iż o 2% w skali kraju wzrosła liczba gospodarstw domowych bez dostępu do telewizji. Pierwsze transmisje w jakości HD rozpoczęły się dopiero 1 stycznia 2011 roku.
Jakie kanały są dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej w Finlandii?
Obecnie w Finlandii funkcjonuje 5 multipleksów DVB-T w paśmie UHF (A-E), 3 multipleksy DVB-T2 w paśmie UHF (F-H) oraz 3 multipleksy DVB-T2 w paśmie VHF (A-C). Pierwsze dwa multipleksy A i B są dostępne niemalże na całym terenie Finlandii. Dla pozostałych pokrycie jest zróżnicowane. Emisja w dwóch różnych standardach transmisji powoduje, iż część użytkowników starszych dekoderów nie może odbierać kanałów w MPEG4. Na większości multipleksów nadawane są równocześnie kanały darmowe, jak i płatne. Kanały w jakości SD transmitowane są z prędkością 22 Mbit/s, a w jakości HD z prędkością 37,2 Mbit/s.
Lista multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Finlandii (stan na 22 lipca 2015 r.):
- Multipleks A: Yle TV1, Yle TV2, Yle Fem / STV World, Yle Teema, AVA, 3 kanały radiowe.
- Multipleks B: MTV3, Nelonen, Sub, Liv, MTV MAX (płatny), MTV Leffa (płatny), MTV Juniori (płatny), URHOtv (płatny).
- Multipleks C: TV5, Nelonen Pro 1 (płatny), Nelonen Pro 2 (płatny), Disney Channel (płatny), C More First (płatny), MTV Sport 1 (płatny), MTV Sport (płatny), DIGIVIIHDE (płatny), Harju & Pontinen.
- Multipleks D: Yle TV1 HD, Yle TV2 HD, Yle Fem HD, Alfa TV.
- Multipleks E: JIM, Kutonen, MTV Fakta (płatny), Discovery Channel (płatny), Eurosport (płatny), MTV Finland (płatny), Nick jr. (płatny), Nelonen Prime (płatny), Nelonen Nappula (płatny), Nelonen Maailma (płatny).
- Multipleks F: Discovery HD Showcase, Eurosport HD, MTV3 HD, Nelonen HD, BBC World News, Silver SD.
- Multipleks G: Discovery Networks Nordic (który udzielił licencji dla dwóch kanałów: Discovery Channel i Animal Planet), France24 News Channel, SBS Discovery Radio (telewizyjna wersja Radia City).
- Multipleks H: Yle TV1 HD, Yle TV2 HD, Yle Fem HD, Estradi HD, AdultTV.fi.
- Multipleks VHF A: Yle TV1 HD, Yle TV2 HD, MTV3 HD (płatny) Nelonen Pro 3 Extra (płatny), Nelonen Pro 4 Extra (płatny).
- Multipleks VHF B (wszystkie kanały płatne): C More First HD, MTV Max HD, Nelonen Pro 1 HD, Animal Planet, C More Hits, Disney Channel, Disney XD, Nelonen Pro 5 Extra, Nelonen Pro 6 Extra.
- Multipleks VHF C (wszystkie kanały płatne): National Geographic Channel, Nelonen Prime, Nelonen Nappula, Nelonen Maailma, URHOtv, Eurosport, Showtime, Silver, Discovery Channel, MTV Sport 1 HD, Nelonen Pro 2 HD, Nelonen Pro 7 Extra, Nelonen Pro 8 Extra.
Cyfryzacja radia w Finlandii
W chwili obecnej nie wiadomo, kiedy Finlandia przystąpi aktywnie do cyfryzacji radia. Testy w tym zakresie przeprowadzała organizacja YLE w latach 1997-2005, jednakże przerwała swoje działania z powodu braku zainteresowania cyfrowymi odbiornikami ze strony Finów. Pierwszą cyfrową stacją radiową było Radio Peili.
Opłata audiowizualna
Ciekawostką jest zniesienie opłaty abonamentowej RTV w Finlandii z dniem 1 stycznia 2013 r. Została ona zastąpiona publicznym podatkiem audiowizualnym. Opłaty z tytułu podatku wynoszą maksymalnie 140 euro rocznie. W przypadku, gdy osoba fizyczna nie przekroczy dochodu w wysokości 20 tysięcy 588 euro 24 centów, stawka podatkowa wynosi 0,68% sumy zarobków i kapitału dochodowego. Zwolnione z opłaty audiowizualnej są osoby, których roczny dochód nie przekracza 7,352.95 euro. Finowie nie posiadają książeczek opłat. Podatek pobierany jest w tym samym czasie, co inne w sposób automatyczny.
W porównaniu z Polską, Finlandia ma co prawda więcej kanałów w telewizji naziemnej, ale zdecydowanie mniej darmowych. Ciekawostką jest równoległa emisja różnych multipleksów w standardzie DVB-T i DVB-T2 oraz brak abonamentu RTV, zastąpionego opłatą audiowizualną. Dużą popularnością cieszy się w dalszym ciągu analogowe radio i być może Polska pod względem cyfryzacji radia wyprzedzi za kilka lat Finlandię.
Źródło: Wikipedia, Expat Finland, sikk.ay.fi, Wikipedia.