Antena kierunkowa combo to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów anten stosownych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T/T2. Jej zastosowanie umożliwia wyeliminowanie problemów z oglądaniem programów telewizji naziemnej, które mogą występować przy wykorzystywaniu anteny pokojowej lub anteny siatkowej. Dzięki dokładniejszej orientacji anteny na źródło sygnału (nadajnik), uzyskuje się lepszy i bardziej stabilny poziom odbieranego sygnału.
Główną cechą charakterystyczną anteny kierunkowej jest jej zdolność promieniowania niemalże całej mocy w jednym wyróżnionym kierunku. Szacunkowy zysk kierunkowy takiej anteny może wynosić nawet kilkadziesiąt dBi. Antena kierunkowa ma charakterystyczną budowę, składa się zazwyczaj z elementów konstrukcyjnych, do których przymocowanych jest kilkadziesiąt tzw. direktorów i reflektorów. Dodatkowo współczesne anteny kierunkowe wzbogacane są o dodatkowe dipole, umożliwiające odbiór naziemnej telewizji cyfrowej emitowanej w pakiecie MUX8 w paśmie częstotliwości VHF.
Antena kierunkowa combo – czy warto?
Antena kierunkowa typu combo to najlepsze rozwiązanie dla odbioru wszystkich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to rodzaj anten przystosowanych do odbioru pakietów MUX emitowanych na pasmach częstotliwości UHF i VHF. Zadaniem ankiety kierunkowej typu combo jest gwarantowanie odbiorcy najlepszej jakości sygnału DVB-T/T2. Dzięki zastosowaniu dodatkowych reflektorów antena kierunkowa combo umożliwia jednoczesny odbiór pakietów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w paśmie UHF 174-230 MHz (multipleks 1/2/3) oraz w paśmie VHF 470-790 MHz (multipleks 8). Przy wyborze tego rodzaju anteny warto zwrócić uwagę, czy jest ona wyposażona w dodatkowy filtr LTE, który filtruje niepożądane zakłócenia emitowane przez infrastrukturę telefonii komórkowej.
Co wpływa na jakość sygnału odbieranego anteną kierunkową?
Na jakość sygnału odbieranego za pośrednictwem anteny kierunkowej wpływa:
- odpowiednie ustawienie anteny w kierunku nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej;
- wysokość anteny (im wyżej, tym lepiej);
- otwarta przestrzeń (obiekty zasłaniające antenę skutecznie uniemożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej);
- zakłócenia LTE (brak filtra LTE może być źródłem zaniku sygnału telewizji cyfrowej);
- wzmacniacz sygnału (zazwyczaj anteny kierunkowe radzą sobie bardzo dobrze z odbiorem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej do około 80 km od nadajnika bez potrzeby montażu wzmacniacza sygnału – jego obecność wręcz szkodzi, a nie pomaga).
Ile kosztuje antena kierunkowa combo?
Antena kierunkowa to wydatek rzędu 80-200 zł w zależności od marki, dodatkowego wyposażenia oraz obecności filtra LTE i dodatkowych dipoli.
Jaką wybrać antenę kierunkową combo?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych anten kierunkowych combo. Przykładem dobrej anteny kierunkowej jest antena GALAXY Premium Combo DVB-T/T2 z wbudowanym filtrem LTE. Umożliwia ona odbiór wszystkich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, niezależne od polaryzacji. Jest wzbogacona o filtr LTE, który niweluje zakłócenia pochodzące od nadajników lub urządzeń wykorzystujących technologię LTE. Producent gwarantuje odbiór telewizji naziemnej z odległości do 80 km od nadajnika. Przy zastosowaniu dodatkowego wzmacniacza i zasilacza możliwe jest podwojenie zasięgu anteny (nawet do 190 km). Długość anteny wynosi 78 cm, jej zysk energetyczny to 14 dB dla pasma VHF oraz 18 dB dla pasma UHF. Antena GALAXY Combo Premium DVB-T/T2 jest wykonana z aluminium.
Innym przykładem kierunkowej anteny combo jest antena GALAXY VIVA VHF-UHF marki Red Eagle. Obok standardowych właściwości, jakie posiadają podobne do niej anteny kierunkowe (odbiór wszystkich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na pasmach UHF i VHS, dostosowanie do odbioru w polaryzacji poziomej lub pionowej oraz filtr LTE), ten model posiada innowacyjne rozwiązanie, jakim jest dipol wyposażony w tzw. BYPASS AMPLIFIER. Jest to dipol o specjalnej konstrukcji z wbudowanym symetryzatorem oraz wzmacniaczem. Zastosowanie tego rodzaju dipola umożliwia użytkowanie anteny w trybie pasywnym lub aktywnym (przy trybie aktywnym nie jest wówczas potrzebna wymiana symetryzatora na wzmacniacz, ale w zamian potrzebny jest dodatkowy zasilacz 12-24V). Jak zapewnia producent anteny, wbudowany w dipol symetryzator posiada wzmocnienie 15 dB , natomiast wzmacniacz umożliwia wzmocnienie sygnału do 24 dB. W trybie pasywnym antena odbiera w zasięgu do 40 km od nadajnika, natomiast w trybie aktywnym zasięg wzrasta do 60-70 km.
Dla najbardziej zaawansowanych i wymagających zarazem odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej rozsądnym wyborem będzie antena kierunkowa DVB-T/T2 Sparta Lambda Combo z wbudowanym filtrem LTE. Umożliwia ona uzyskanie najwyższej jakości obrazu dzięki zastosowanej nowatorskiej konstrukcji. Odznacza się bardzo wysoką skutecznością, nawet przy znacznych odległościach od nadajnika. Spełnia wymagania nowoczesnych odbiorników telewizyjnych i jest odporna na warunki atmosferyczne.
Zewnętrzna antena Sparta Lambda Combo marki Opticum Red wyposażona jest w ekranowany, wysokiej jakości symetryzator/wzmacnicz z wbudowanym filtrem LTE. Aluminiowa konstrukcja anteny gwarantuje jej długą żywotność. Kompaktowe rozmiary oraz specjalny uchwyt pozwalają na montaż anteny w dowolnej lokalizacji. Zgodnie z deklaracją producenta, Sparta Lambda Combo to antena z systemem szybkiego i bezpiecznego montażu reflektorów click-clack. Dodatkowo antena posiada innowacyjne rozwiązanie w postaci dipola wyposażonego w tzw. bypass amplifier. Długość anteny wynosi 85 cm.
Antena kierunkowa typu combo to zatem korzystne rozwiązane umożliwiające odbiór wszystkich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej bez zakłóceń LTE w najwyższej jakości sygnału. Stosowanie anteny kierunkowej jest rekomendowane przez firmę Emitel – wiodącego operatora radiodyfuzji i telekomunikacji w Polsce.