Antena telewizyjna – cyfrowa telewizja naziemna


Przygotuj swoją antenę, chcąc nadal odbierać telewizję naziemną. Jeżeli na wszystkich telewizorach oglądasz programy TV satelitarnej lub kablowej, to nie musisz zajmować się anteną naziemną.

Antena do telewizji cyfrowej

Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej nie potrzebujesz „specjalnej cyfrowej anteny”. Jeżeli wcześniej odbierałeś w sposób bezproblemowy analogowy sygnał telewizji naziemnej, możesz w dalszym ciągu wykorzystywać swoją antenę do odbioru przekazu cyfrowego.


Więcej informacji o antenach przeznaczonych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej znajdziesz w naszej broszurze. Poradnik - Antena - Cyfrowy Doradca

Jak mogę sprawdzić swoją antenę TV?

Jeżeli do tej pory odbierałeś czysty obraz, bez zakłóceń, „śnieżenia”, możesz przyjąć, że Twoja antena nadaje się również do odbioru telewizji cyfrowej. Sprawdzisz ją w łatwy sposób:

  • Podłącz dekoder telewizji naziemnej do telewizora.
  • W Menu odbiornika, zazwyczaj w zakładce Instalacja, będziesz mógł sprawdzić poziom sygnału cyfrowego.
  • Jeżeli poziom sygnału jest wysoki, to Twoja antena nie wymaga modernizacji ani dokładniejszego ustawienia.
  • Wybierz swoje województwo na mapie, aby dowiedzieć się, z jakiego nadajnika w Twojej okolicy jest dostępny sygnał cyfrowy. Być może antena, z której korzystasz, będzie musiała być skierowana na inny nadajnik.

Czy muszę zmienić antenę TV na nową?

Większość anten telewizyjnych dachowych umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli wcześniej mogłeś odbierać kanały analogowe bez zakłóceń, to Twoja antena TV nadaje się do odbioru sygnału cyfrowego. Tylko w niektórych przypadkach będzie potrzebna wymiana anteny dachowej lub pokojowej na nową. Należy to uczynić tylko wtedy, gdy obecna antena nie umożliwia prawidłowego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (np. gdy występują częste zakłócenia sygnału, a zmiana pozycji anteny nie wpływa na polepszenie odbioru programów).

Uwaga! Nie daj sobie wmówić, że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest potrzebna „specjalna” antena. Cyfrowy Doradca przestrzega przed oszustami, domokrążcami, którzy szczególnie starszym osobom oferują zakup nowej anteny do odbioru sygnału cyfrowego.

Zakup nowej anteny telewizyjnej

Jeżeli Twoja dotychczasowa antena jest niewystarczająca do odbioru sygnału cyfrowego, to przed zakupem nowej powinieneś dokładnie sprawdzić ceny anten TV w różnych sklepach. W porównaniu cen i ofert pomogą Ci internetowe porównywarki takie, jak www.Skąpiec.pl czy www.nokaut.pl. Wybierz najatrakcyjniejszą ofertę. Możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Co mam zrobić, gdy mieszkam w kamienicy/bloku?

Jeżeli mieszkasz w bloku lub kamienicy, prawdopodobnie odbierasz sygnał naziemny z instalacji zbiorczej. Na dachu budynku jest wtedy jedna antena TV, z której korzystają wszyscy mieszkańcy. Powinieneś skontaktować się z administratorem budynku, aby dowiedzieć się czy instalacja przygotowana jest do odbioru telewizji cyfrowej. W razie potrzeby poproś zarządcę o modernizację instalacji telewizyjnej.