Telewizja Cyfrowa


Telewizja cyfrowa jest jednym ze sposobów transmisji sygnału telewizyjnego, polegającym na przesyłaniu cyfrowego sygnału z nadajnika do indywidualnego odbiornika. Takim odbiornikiem może być dekoder naziemnej telewizji cyfrowej, bądź dekoder satelitarny. W cyfrowej telewizji stosuje się wybrany sposób kompresji obrazu i dźwięku, w zależności od sposobu transmisji sygnału (MPEG-2 lub MPEG-4). W odróżnieniu od sygnału analogowego, w telewizji cyfrowej na jednym paśmie (częstotliwości) można przesłać kilkukrotnie więcej programów (nawet szesnastokrotnie) w cyfrowej jakości.

Emisja cyfrowej telewizji opiera się o zbiór standardów nadawania, ukrytych pod skrótem DVB (Digital Video Broadcasting).


Sygnał telewizji cyfrowej może być odbierany drogą naziemną (DVB-T i DVB-T2), satelitarną (DVB-S i DVB-S2), kablową (DVB-C i DVB-C2) lub przez łącze szerokopasmowe (Internet). Dla małych urządzeń mobilnych (telefony komórkowe, palmtopy) standard transmisji telewizji cyfrowej określa się oznaczeniem DVB-H i DVB-SH.

Telewizja cyfrowa i jej sposoby nadawania:

Podstawowe rodzaje telewizji cyfrowej to:

 Jak odbierasz cyfrową telewizję

Nie zawsze możesz mieć dostęp do wszystkich rodzajów cyfrowej telewizji, szczególnie gdy jesteś pozbawiony możliwości zamocowania anteny do odbioru wybranego przez Ciebie rodzaju telewizji cyfrowej.