Czy można odbierać DVB-T z satelity?


Pytanie jednego z czytelników: Witam. Posiadam Smart tv z wbudowanym DVB-T. Zwykła antena siatkowa była słaba, ponieważ nie było praktycznie obrazu… Teraz moje pytanie: mam też antenę satelitarną i jeżeli podepnę się do swojego TV to wszystko będzie ok? Czy muszę kupić nową antenę siatkową? Mieszkam w województwie mazowieckim w miejscowości Zubrzyca Dolna. Dziękuje bardzo.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: W Polsce naziemna telewizja cyfrowa – jak sama nazwa wskazuje, jest nadawana w sposób naziemny.


Oznacza to, że do odbioru DVB-T potrzebna jest antena naziemna. Nie jest możliwe odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej za pomocą anteny satelitarnej. Antena satelitarna służy do odbioru sygnału DVB-S.

Województwo małopolskie jest jednym z kilku, gdzie występują poważne problemy z odbiorem DVB-T. Zalecamy zakup dużej anteny kierunkowej i umieszczenie jej możliwie wysoko na maszcie. Następnie antenę należy skierować w stronę najbliższego nadajnika, który znajduje się w Jabłonce: TSR Jabłonka / g. Oskwarkowa (emisja MUX3). Można też próbować kierować antenę w stronę innego nadajnika, np. RTON Luboń Wielki.