Jak odbierasz TV?


Sygnał telewizyjny może być odbierany drogą naziemną, satelitarną, kablową lub przez łącze szerokopasmowe (Internet).

Jak odbierasz cyfrową telewizję

Cyfryzacja dotyczy wszystkich telewizorów odbierających sygnał przez antenę naziemną, czyli tradycyjną antenę dachowa lub pokojową.


Używana przez Ciebie antena naziemna odbiera sygnał z nadajnika telewizyjnego. Na terenie Polski jest wiele anten nadawczych i przełączanie ich na sygnał cyfrowy nastąpiło etapami.

Do tej pory nadawany był wyłącznie sygnał telewizji analogowej. W całej Polsce nadajniki naziemne po kolei uruchamiały nadawanie sygnału cyfrowego zgodnie z ustalonym planem. Oznacza to, że przez okres próbny nadawany był jednocześnie sygnał cyfrowy i analogowy. Każdy mieszkaniec Polski miał czas, aby przystosować swoje urządzenia RTV do odbioru sygnału cyfrowego. Po upłynięciu okresu testowego pozostał tylko i wyłącznie sygnał cyfrowy. Każdy, kto nie przystosował swojego telewizora, utracił możliwość oglądania programów telewizyjnych.

Dlaczego muszę wiedzieć, z której anteny nadawczej odbieram sygnał?

Nie zawsze istnieje możliwość bezproblemowego odbioru sygnału telewizyjnego. Jednakże nadajniki są rozmieszczone w taki sposób, że w niektórych miejscach ich zasięg pokrywa się. Możesz wtedy zdecydować, z którego z nich chcesz odbierać sygnał.

Sprawdź na mapie jakie anteny nadawcze są dostępne w Twojej okolicy. Jeżeli zdecydujesz się na przestawienie swojej anteny w stronę innego nadajnika niż dotychczas, to powinieneś skontaktować się z wykwalifikowanym instalatorem.