Kilkanaście dni temu w ramach wspierania procesu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, ruszyła na dobre nowa inicjatywa Poczty Polskiej i Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Polega ona na dostarczaniu bezpośrednio do odbiorców (po uprzednim zamówieniu) wybranych dekoderów telewizji cyfrowej. Z założenia projekt ten ma pomagać szczególnie mieszkańcom mniejszych miejscowości i wsi w bezpiecznym przejściu na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Oferta zakupu dowolnego, wybranego przez siebie dekodera (z puli czterech dostępnych), jest dostępna dla każdego bez ograniczeń. Za pośrednictwem Poczty Polskiej, bez dodatkowych kosztów i ukrytych opłat, można otrzymać do rąk własnych dekoder jednej z dwóch firm: Opticum i Manta.
Dekoder od Poczty Polskiej
Należy w tym miejscu przypomnieć, że już na początku listopada większość obszaru województwa lubuskiego, jako pierwsza zostanie pozbawiona dostępu do analogowej telewizji naziemnej. W trosce o bezpieczeństwo odbiorców, zarówno ZIPSE, jak i Poczta Polska, określiły odpowiednie kryteria w stosunku do parametrów, jak i ogólnej funkcjonalności dekoderów STB, które spełniły tylko dwie wyżej wymienione firmy. W ofercie pojawiły się po dwa dekodery stacjonarne (Manta DVBT06 oraz Opticum Dekoder STB), jak i dwa typu SCART (Manta DVBT012 oraz Opticum SCART-FLEXI-HD10). Każdy z nich dostępny jest w jednakowej cenie 115 zł (w której zawarto również koszty dostawy do domu).
Jak zamówić dekoder na Poczcie Polskiej?
Dekoder zamówić można na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wysłanie bezpłatnego SMS-a na numer 8037 o treści DEKODER. W ciągu kolejnych 48 godzin obsługa Call Center skontaktuje się z klientem w celu przeprowadzenia stosownej rozmowy, polegającej na przedstawieniu kompletnej oferty handlowej. Wówczas można dokonać zamówienia wybranego modelu dekodera na podany przez siebie adres wysyłkowy.
Kolejną możliwością nabycia odbiornika DVB-T za pośrednictwem Poczty Polskiej, jest skorzystanie z infolinii 53 077 79 00, za której pomocą można odbyć bezpośrednią rozmowę z konsultantem.
Zamówienie można także złożyć bezpośrednio w wybranej placówce pocztowej, jak i u listonosza. Wystarczy wypełnić stosowny druk zamówienia, w którym znajduje się także katalog oferowanych dekoderów.
Realizacja zamówienia następuje drogą wysyłkową za pobraniem. Oznacza to w praktyce, że za dekoder użytkownik płaci dopiero w momencie odbioru przesyłki. Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271), istnieje możliwość zwrotu nabytego odbiornika w ciągu kolejnych 10 dni pod warunkiem, że nie nosi on śladów używania. Od momentu zamówienia, przesyłka trafia do odbiorcy najszybciej w ciągu kolejnych dwóch dni roboczych.
dekoderpoczta.pl
Z pewnością jest to bardzo cenna inicjatywa, pozwalająca szczególnie osobom starszym (pozbawionym chociażby dostępu do Internetu i zamieszkującym np. odległe tereny), na uzyskanie możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Warto pamiętać o tym, że inicjatywa Poczty Polskiej i ZIPSE ma również na celu ochronę konsumentów przed działaniami oszustów, wyłudzającymi pieniądze od nieświadomych osób za rzekome podłączenie telewizji cyfrowej. Przypadki takiego działania pojawiają się coraz częściej. Dlatego warto świadomie nabyć dekoder naziemnej telewizji cyfrowej za pomocą Poczty Polskiej, szczególnie, gdy zakupy przez Internet, bądź w sklepie, są niemożliwe do zrealizowania. Zanim podejmiesz decyzję o zamówieniu odbiornika DVB-T, upewnij się, ze w Twojej okolicy sygnał cyfrowy będzie odbierany bez zakłóceń.
Szczegółowe informacje dostępne na www.dekoderpoczta.pl
Uwaga! Niniejszy wpis ma charakter archiwalny. Poczta Polska nie oferuje możliwości zakupu dekodera naziemnej telewizji cyfrowej od chwili zakończenia procesu cyfryzacji naziemnej telewizji w Polsce.