Jakie są zalety DVB-T2/HEVC?


DVB-T2 to standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji. Służy do przesyłania skompresowanych danych multimedialnych. Dla polskich standardów transmisji przyjęto kompresję do formatu MPEG-H (H.265/HEVC).

Zalety wdrożenia DVB-T2/HEVC w Polsce

Zmiana standardu emisji sygnału telewizyjnego niesie za sobą wiele korzyści dla odbiorców.  Podstawową zaletą DVB-T2/HEVC jest zwiększenie pojemności multipleksu dzięki bardziej efektywnej kompresji danych.  Stopniowo powiększać się będzie w związku z tym oferta bezpłatnych i płatnych kanałów telewizji naziemnej, która już teraz jest stosunkowo bogata w porównaniu z tą, jaka była dostępna za czasów analogowej telewizji.


W standardzie DVB-T2 zwiększona jest również prędkość przesyłania danych, która sięga do 40 Mb/s, co oznacza wzrost aż o 60% w porównaniu z dotychczasową prędkością transmisji w ramach standardu DVB-T. Wzrost obu parametrów (szybsza prędkość transmisji i lepsza kompresja danych) niesie za sobą możliwość transmisji kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K/Ultra HD. Uruchomienie standardu DVB-T2/HEVC w Polsce będzie oznaczało, iż w kolejnych latach oferta telewizji naziemnej będzie zawierała coraz więcej kanałów emitowanych w rozdzielczości 4K. Można również się spodziewać, iż dzięki rozpoczęciu emisji pakietów MUX w standardzie DVB-T2 widzowie będą uzyskiwać dostęp do coraz większej liczby kanałów w rozdzielczości Full HD.

Do kolejnych zalet DVB-T2/HEVC zaliczyć można lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz większą odporność sygnału na zakłócenia. Przewiduje się także pojawienie nowych udogodnień, takich jak możliwość personalizacji dźwięku oraz dostęp do usług dodatkowych, jak np. telewizja hybrydowa HbbTV.

Uruchomienie DVB-T2/HEVC przybliża nas do sieci 5G

Uruchomienie transmisji naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC związane jest z tzw. refarmingiem. Jest to proces reorganizacji multipleksów powiązany z jednoczesnym uwalnianiem pasma częstotliwości 694 MHz -790 MHz (nazywanego powszechnie pasmem 700 MHz) dla potrzeb transmisji danych w sieci 5G. Reorganizacja to przenoszenie emisji niektórych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na niższe pasma częstotliwości. Rozpoczęcie emisji naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC to zatem bardzo istotny krok ku rozwojowi sieci 5G, co będzie miało znaczenie nie tylko dla zwykłych abonentów sieci komórkowych, ale również wpłynie na usprawnienie i polepszenie wielu procesów występujących w przedsiębiorstwach i różnych organizacjach. Całkowite uwolnienie pasma 700 MHz przyspieszy wdrażanie standardu sieci komórkowej 5G w Europie.