Pakiet kanałów MUX Eksperymentalny (MUX5) – aktualna lista programów


Wraz z regularną emisją multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, nadawcy emitują również tzw. multipleksy eksperymentalne. Służą one testowaniu parametrów emisji oraz badaniu zasięgu. Multipleksy eksperymentalne mają charakter wyłącznie lokalny i są uruchamiane w większych miastach.

Pakiet kanałów MUX Eksperymentalny TVN w Warszawie – historia

Emisja eksperymentalnego multipleksu odbywała się początkowo na kanale nr 53 z nadajnika zlokalizowanego na szczycie Pałacu Kultury i Nauki przy ul. Plac Defilad 1 w Warszawie. Przez dłuższy czas emitowany był tutaj jedynie TVN w wersji HD. 19 grudnia 2014 r. dołączyły kolejne dwa programy: TTV i TVN7, oba również w wersji HD. 19 stycznia 2015 r. uruchomiono emisję TVS HD. Wkrótce emisję przeniesiono na kanał nr 53. Od grudnia 2018 r. do 24 czerwca 2019 r. emisja odbywała się na kanale nr 29. Po tym dniu zaprzestano emisji programów TVN na multipleksie eksperymentalnym.


MUX testowy w Warszawie i innych miastach jako MUX5

1 maja 2021 roku uruchomiono emisję pierwszego testowego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC.  MUX5, bo o nim mowa, jest dostępny w większości miast w Polsce.

Aktualnie MUX eksperymentalny (MUX5) służy testom emisji DVB-T2/HEVC. W takim standardzie emitowane są programy dla wszystkich odbiorców, którzy w ten sposób mogą przetestować, czy ich telewizory i dekodery są przystosowane do przejścia na nowy standard emisji w 2022 roku. W ramach MUX5 emitowane są takie kanały, jak TVP Kultura HD, TVP Kobieta HD, TVP Rozrywka SD, TVP Dokument HD oraz TVP3 Warszawa HD. Wcześniej na multipleksie MUX5 emitowany był również program TVP Polonia HD.

29 czerwca 2021 r. emisję eksperymentalną w Warszawie rozpoczął Polsat. Jako obiekt nadawczy wybrano WTT przy ulicy Chłodnej 51, a sygnał emitowano na kanale nr 23. Pierwszymi kanałami emitowanymi testowo przez Polsat były Polsat HD (HEVC) oraz TV Republika (H.264).

Pakiet kanałów MUX Eksperymentalny w Katowicach

16 marca 2016 r. uruchomiono eksperymentalną emisję kanału TVS HD z nadajnika RTCN Katowice / Kosztowy na kanale nr 59. Emisja miała odbywać się przez kolejnych 12 miesięcy.

Aktualnie w Katowicach na kanale nr 27 z tego samego nadajnika emitowany jest testowy MUX5 z programami przesyłanymi w standardzie kompresji HEVC (H.265). Podobne emisje MUX5 odbywają się w wielu miastach w Polsce.

Pakiet kanałów MUX Eksperymentalny (MUX-NWE) w Szczecinie

Eksperymentalny MUX w Szczecinie (MUX-NWE) rozpoczął emisję 4 lipca 2019 r. na kanale nr 39 z inicjatywy spółki MWE Networks należącej do Michała Winnickiego. Początkowo emitowano trzy kanały: Nuta.TV, Power TV i TVR w systemie DVB-T.

10 września 2021 r. rozpoczęto w Szczecinie emisję programów w standardzie DVB-T2/HEVC. Wówczas w skład multipleksu eksperymentalnego wchodziły takie programy, jak Power TV, Nuta TV, TOP KIDS Junior Music, Filmax, HOME TV, Stars.TV, Super TV oraz TV Okazje. Nie wszystkie jednak kanały są emitowane w nowym standardzie kodowania. Aktualnie nadawca przewiduje testy emisji obrazu w rozdzielczości 4K.

MUX5, MUX-NWE i multipleksy eksperymentalne – podsumowanie

Multipleksy eksperymentalne bardzo dynamicznie zmieniają swoją ofertę i trudno jest za nią nadążyć. Emisje mają charakter testowy, zmieniają się parametry (np. rozdzielczość), testowane są nowe rozwiązania i badany zasięg. Należy zatem traktować multipleksy eksperymentalne jako ciekawostkę oraz tymczasowe źródło nowych programów telewizyjnych. Wraz z rozpoczęciem regularnej emisji multipleksów w standardzie DVB-T2/HEVC (H.265) przewiduje się stopniowe wygaszanie emisji testowych. Aktualne informacje na temat zmian w poszczególnych multipleksach eksperymentalnych można przeczytać m.in. na forum SatKurier.

Ostatnia aktualizacja: 1.03.2022 r.

MUX1 | MUX2MUX3 | MUX4 (płatny)

MUX-L1 | MUX-L2 | MUX-L3 | MUX-L4 | MUX-L7 | MUX Eksperymentalny