Zalety i wady cyfrowego radia DAB+


Cyfrowe radio niesie za sobą wiele udogodnień i funkcji, których nie sposób odnaleźć w klasycznym radiu analogowym. Cyfryzacja radiofonii naziemnej nie jest jednak pozbawiona wad i pewnych zagrożeń, o których wiedzę powinni zabiegać propagatorzy idei przejścia na cyfrowy odbiór sygnału radiowego. Przekonajmy się zatem, jakie zalety i wady posiada DAB+.

Zalety cyfrowego radia DAB+:

  1. Odbiór czystego dźwięku, bez szumów, interferencji, zakłóceń.
  2. Odporność na zakłócenia cyfrowego sygnału w ruchu. Podróżujący samochodem czy pociągiem z prędkością nawet powyżej 200 km/h mogą bezproblemowo odbierać cyfrowe radio.
  3. Bogatsza oferta programowa. W jednym multipleksie radiowym (ensemble) można pomieścić więcej, niż dziesięć programów co oznacza, że słuchacz uzyskuje dostęp do większej liczby stacji radiowych, aniżeli to ma miejsce w przekazie analogowym.
  4. Wyszukiwanie kanałów radiowych po nazwach. W cyfrowym radiu nie trzeba znać częstotliwości, na której emitowany jest dany multipleks. Urządzenie samo wskaże dostępne stacje radiowe.
  5. Łatwość w obsłudze. Wystarczy jeden przycisk, by poruszać się po cyfrowych kanałach radiowych.
  6. Planowanie nagrywania i odsłuchu. Nawet z tygodniowym wyprzedzeniem można zaplanować odsłuch bądź nagranie określonego programu radiowego.
  7. Szereg usług dodatkowych. Za pośrednictwem cyfrowej radiofonii naziemnej można przesyłać obok sygnału dźwiękowego również informacje tekstowe (bardziej złożone w przeciwieństwie do tego, co oferuje dostępny obecnie w analogowym radiu system RDS – Radio Data System), obrazki, strony WWW, przewodnik po programach, system wzorujący się na telegazecie oraz system informujący słuchacza o sytuacji na drodze.
  8. Redukcja kosztów emisji. Cyfrowe radio DAB+ pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z transmisją sygnału radiowego. Emisja kilkunastu stacji radiowych w jednym multipleksie redukuje zapotrzebowanie na większe pasmo częstotliwości. Ponadto do przesyłania sygnału cyfrowego potrzebna jest mniejsza moc, więc ogólne koszty naziemnej radiofonii cyfrowej są niższe w porównaniu z radiofonią analogową.
  9. Cyfrowe radio bardziej przyjazne środowisku. Szacuje się, że zakończenie procesu cyfryzacji radia pozwoli na obniżenie o nieco mniej, niż połowę, dotychczasowego stopnia szkodliwości dla środowiska.
  10. Okolicznościowe programy. Jest szansa, że w przypadku ważnych imprez (np. sportowych) za pośrednictwem cyfrowego radia będą uruchamiane tymczasowe programy, poświęcone konkretnej tematyce.

Wady i zagrożenia cyfrowego radia DAB+:

  1. Konieczność zakupu nowego odbiornika radiowego. To największa wada cyfryzacji naziemnej radiofonii. Dotychczasowe radia analogowe, w większości przypadków utracą swoją funkcjonalność (szczególnie, gdy są przystosowane tylko i wyłącznie do odbioru sygnału radiowego na falach ultrakrótkich z modulacją częstotliwości FM). W przeciwieństwie do cyfrowej telewizji, gdzie niemalże każdy odbiornik można przystosować do odbioru DVB-T, analogowe radia za kilka lat będą stawały się bezużyteczne.
  2. Koszt zakupu nowego radioodbiornika DAB+ jest w dalszym ciągu kilkukrotnie większy, aniżeli koszt najtańszego urządzenia umożliwiającego odbiór analogowego sygnału radiowego (np. radiobudzik).
  3. Radio cyfrowe charakteryzuje się większym poborem mocy. Przenośne radia DAB+ potrzebują zasilania nawet z czterech baterii AA, które będą rozładowywały się znacznie szybciej, aniżeli w przypadku odbiornika analogowego.
  4. Brak zainteresowania cyfryzacją radia ze strony nadawców komercyjnych. Dzięki takiej sytuacji Polskie Radio działa obecnie w pojedynkę.
  5. Zwiększone koszty na równoległą emisję radiowego sygnału analogowego i cyfrowego. Cyfryzacja radia ma potrwać aż do końca 2020 roku co oznacza, że  nadawca będzie ponosił dodatkowe koszty związane z podwójną emisją. Dopiero po zakończeniu cyfryzacji szacowany koszt dotarcia do przeciętnego odbiorcy może być niższy nawet o 80%.
  6. Brak zainteresowania cyfrowym radiem ze strony odbiorców. Odbiorniki DAB+ są w dalszym ciągu mało popularne i nie są w chwili obecnej sprzedawane na masową skalę. Im mniej chętnych na zakup urządzeń przeznaczonych do odbioru cyfrowego radia, tym mniejsza szansa na powodzenie całego procesu cyfryzacji.
  7. Brak stabilności finansowania mediów publicznych. Wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego są od lat niestabilne. Im mniej środków na cyfryzację radia, tym ów proces może być pozbawiony np. planowanej na szeroką skalę kampanii reklamowej.

Wymienione wady i zalety cyfrowego radia wskazują, iż cyfryzacja naziemnej radiofonii to proces skomplikowany, długotrwały i niepozbawionych wad, spośród których największą jest potrzeba zakupu nowego radioodbiornika. Zmiany w tym zakresie są jednak nieuniknione. Cyfrowe radio to przyszłość i udogodnienie, z którego już teraz korzystają miliony mieszkańców kilkunastu krajów w Europie.