Zakłócenia sygnału DVB-T powodowane przez transmisję danych w standardzie LTE


LTE logoLTE (z ang. Long Term Evolution) to standard bezprzewodowego przesyłu danych, który w Polsce powoli staje się codziennością. Już teraz dostęp do tegoż standardu na częstotliwości 1800 MHz oferują: Cyfrowy Polsat, Plus, Play, Orange i T-Mobile. Wraz ze wzrostem dostępności do telefonii komórkowej nowej generacji (LTE w swojej obecnej postaci jest ulokowane między trzecią, a czwartą generacją telefonii mobilnej), w Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat możliwości występowania interferencji sygnałów DVB-T i LTE. Zakłócenia mogą być na tyle poważne, że w wielu lokalizacjach wystąpi częściowa, a nawet całkowita utrata odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

LTE na częstotliwości 800 MHz

Problem z LTE kontra DVB-T nie ma na szczęście w chwili obecnej charakteru powszechnego. Należy jednak śledzić wszelkie informacje pojawiające się w mediach odnośnie planu uruchomienia transmisji danych na częstotliwości 800 MHz. Dlaczego 800 MHz? Jest to bowiem pasmo, dzięki któremu będzie możliwe uzyskanie dużego zasięgu sygnału przy jednoczesnym zwiększeniu dystansu między nadajnikiem, a odbiornikiem. Pasmo 791-862 MHz jest zamknięte w obszarze kanałów 60-69, stanowiących górną granicę przesyłu sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.


Obecność transmisji w standardzie LTE na częstotliwości 800 MHz może odbić się negatywnie na jakości sygnału DVB-T poprzez zbyt silny sygnał, powodujący interferencję i zakłócający prawidłowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. W takich warunkach na ekranie telewizora będą pojawiać się pojedyncze nieprawidłowe piksele, bądź zniekształcenia znacznej części obrazu, jak i dźwięku. Im silniejsze zakłócenia, tym obraz częściej stanie się „zamrożony”, bądź nawet całkowicie zniknie z ekranu odbiornika. Tego rodzaju problemy będą pojawiały się nagle, nawet przy niewielkim pogorszeniu warunków odbioru sygnału DVB-T.

Źródła zakłóceń DVB-T

Jakie są zatem źródła wspomnianych wyżej interferencji? Głównym jest promieniowanie od stacji bazowych LTE. Również urządzenia końcowe, takie jak modemy (w tym także te na USB), a nawet telefony komórkowe (smartfony) nie sprzyjają transmisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Sygnał LTE niestety może zakłócać także prawidłowy odbiór telewizji kablowej (analogowej i cyfrowej) szczególnie w sytuacji, gdy do przekazu jest wykorzystany słabej jakości kabel bez ekranowania. Dla wielu osób problematyczne będzie korzystanie z Internetu. LTE bowiem może wchodzić w interferencję z sygnałem płynącym po kablu sieciowym i telefonicznym.

Jak poradzić sobie z zakłóceniami od LTE?

Nawet zaawansowany odbiorca naziemnej telewizji cyfrowej doświadczy problemów z ustaleniem, co jest tak naprawdę źródłem zakłócenia sygnału DVB-T. Występować mogą bowiem sytuacje, w których tylko część mieszkań w bloku jest narażona na negatywne skutki interferencji sygnałów LTE i naziemnej telewizji cyfrowej. Wewnętrzne zakłócenia, spowodowane np. przez modem, można bardzo łatwo zniwelować za pomocą zmiany lokalizacji urządzeń końcowych LTE oraz trzymania ich z dala od odbiorników DVB-T. Ważne jest również to, aby modemy były umieszczane np. w pobliżu okna, co zagwarantuje lepszą jakość odbioru i nie będzie przyczyniać się do zwiększania mocy transmisji sygnału.

W przypadku zakłóceń zewnętrznych (wynikających np. z faktu, iż w pobliżu została zbudowana stacja nadawcza LTE) warto w pierwszej kolejności rozważyć zakup anteny kierunkowej do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Aktywne anteny (ze wzmacniaczem sieciowym) są bowiem bardziej podatne na zniekształcenia sygnału cyfrowego. Pomocne w wielu wypadkach może być także zainstalowanie odpowiedniego filtra LTE, który montuje się między anteną, a dekoderem naziemnej telewizji cyfrowej. Możliwe jest również nabycie anteny z wbudowanym filtrem. Warto zatem już teraz uzyskać odpowiednią wiedzę w zakresie występowania zakłóceń sygnału DVB-T. Pozwoli to na podjęcie ewentualnych kroków w kierunku zapewnienia sobie i najbliższym bezproblemowego odbioru telewizji (naziemnej/kablowej), czy Internetu w niedalekiej przyszłości.