2013.04.22 UWAGA! Wyłączenie telewizji analogowej Częstochowa, Gorlice, Kłodzko, Opole, Szczawnica, Tarnów, Wrocław, Zakopane i okolice.


Koniec nadawania analogowego telewizji

W nocy z 21 na 22 kwietnia 2013 roku, wyłączone zostanie nadawanie analogowe telewizji naziemnej z nadajników obejmujących zasięgiem gminy w województwie zachodniopomorskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, małopolskim, pomorskim, łódzkim, opolskim, lubuskim oraz śląskim.

Jeżeli odbierasz telewizję drogą naziemną, a jeszcze nie przygotowałeś się do odbioru cyfrowego, to utracisz możliwość oglądania telewizji.


Gdzie nadawania analogowe zostanie wyłączone?

Nadawanie sygnału analogowego zostanie zakończone z poniższych nadajników.

Co potrzebne jest do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej?

Do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej niezbędny jest cyfrowy tuner (dekoder). Taki tuner może być wbudowany w telewizor (tylko nowe modele oznaczone DVB-T MPEG4) lub możne być zewnętrznym dekoderem. Zewnętrzny dekoder można podłączyć do prawie każdego telewizora.

Prawie każdy telewizor, nawet czarno-biały, można przystosować do telewizji cyfrowej. Nie musisz więc kupować nowego telewizora.
Przystosowanie telewizora do odbioru telewizji cyfrowej polega na podłączeniu odpowiedniego dekodera. Większość dekoderów łączy się z telewizorem przez kabel ze złączem SCART (Euro). Opcjonalnie możesz wykorzystać złącza HDMI, CVBS.
Jeżeli Twój telewizor nie ma złącza SCART to powinieneś zastosować dodatkowy modulator RF.
Tylko telewizory z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG4 H.264 są przystosowane do odbioru polskiego naziemnego sygnału cyfrowego i nie trzeba do nich nic dokupywać.

Telewizja naziemna, czyli jak ją odbierać

Jaki dekoder cyfrowy wybrać?

Dekoder musi być przystosowany do obioru cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Takie wymagania zostały opisane w stosownych rozporządzeniach.

Cyfrowy certyfikat dla dekoderów

Cyfrowy Doradca wyróżnił 3 modele dekoderów w pełni spełniające wymagania techniczne, przyznając Cyfrowy Certyfikat. Sprawdź modele certyfikowanych dekoderów firmy Technisat i Opticum.