Dekoder STB Cyfrowej Telewizji Naziemnej


Do prawidłowego odbioru cyfrowej telewizji naziemnej potrzebny jest dekoder STB, którego parametry są zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Poniżej dowiesz się, czym jest dekoder STB i jakie normy musi spełniać urządzenie potrzebne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Co to jest dekoder STB?

Dekoder STB (set-top box) to elektroniczne urządzenie, zwane także przystawką, które podłącza się do telewizora w celu uzyskania możliwości odbioru programów nadawanych w technologii cyfrowej. Posiada kilka złączy, spośród których najważniejsze to: złącze antenowe (do którego doprowadzamy z anteny sygnał telewizyjny), złącze SCART (Euro), złącze HDMI oraz wyjście dźwięku Jack.


Dekoder STB Opticum HD T90. Źródło: http://www.globo.com.pl/

Jaki dekoder STB kupić?

Przed zakupem dekodera upewnij się, czy dekoder STB nadaje się do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r. (ostatnia aktualizacja z dnia 7 lipca 2015 r.) w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych wskazuje, jakie cechy i właściwości powinien mieć dekoder STB do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Tak więc dekoder STB powinien:

  • obsługiwać format kompresji audio E-AC3 (Dolby Digital Plus),
  • obsługiwać format kompresji video H.264/AVC (MPEG4) (rozdzielczość SD i HD),
  • zawierać interfejs sygnału wysokiej częstotliwości (tzw. gniazdo antenowe) o impedancji 75 Ω,
  • zawierać interfejsy analogowe: gniazdo SCART (Euro) i wyjście stereofonicznego dźwięku,
  • zawierać interfejsy cyfrowe: gniazdo HDMI typu A (zabezpieczone systemem HDCP*), wyjście S/PDIF elektryczne lub optyczne,
  • umożliwiać odbiór programów radiowych,
  • obsługiwać teletekst, dawać możliwość wyboru napisów wyświetlanych na ekranie (teletekstowe, DVB),
  • umożliwiać formatowanie obrazu w standardzie 4:3 i 16:9,
  • blokować dostęp do programów na podstawie informacji „parental_rating_descriptor” w strumieniu,
  • umożliwiać zdalną aktualizację oprogramowania,
  • posiadać odpowiednią kompatybilność elektromagnetyczną.

Warto zwrócić uwagę, by dekoder STB posiadał gniazdo USB i informację o kompatybilności z PVR. Wówczas takie urządzenie będzie posiadało funkcję cyfrowej nagrywarki obrazu i dźwięku, jak i będzie umożliwiało przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki z pamięci USB.

* – zabezpieczenie nie dotyczy odbiorników zawierających wyświetlacz obrazu o przekątnej równej albo mniejszej niż 30 cm.

Złącza dekodera STB Opticum HD T90. Źródło: http://www.globo.com.pl/

 Wymogi Ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej

Warto ponadto pamiętać, że zgodnie z Ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Art. 6) sprzedawca dekoderów STB, które nie spełniają powyższych norm zobowiązany jest:

  • poinformować kupującego o tym, że nabywa dekoder niespełniający polskie normy dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce,
  • uzyskać na piśmie potwierdzenie od kupującego, iż przyjął do wiadomości informację o braku zgodności dekodera z polskimi normami,
  • umieścić w miejscu widocznym i czytelnym dla klienta informację o tym, że tylko odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi we właściwych przepisach, umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Jeżeli nie wiesz, jakie urządzenie zakupić lub gdy masz wątpliwości, czy dany odbiornik spełnia normy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, skontaktuj się z Cyfrowym Doradcą. Odpowiemy na każde Państwa pytanie.