Wadliwa funkcjonalność PVR


Pytanie pana Andrzeja:

Czy istnieje dekoder STB, który nie ma następującej wady: w momencie rozpoczęcia lub zakończenia nagrywania zaplanowanego w PVR, następuje przełączenie aktualnie oglądanego kanału na kanał, który ma być lub został właśnie nagrany. Powoduje to przerwanie oglądanego programu i konieczność ręcznego odszukania poprzednio włączonego kanału (numer kanału podczas działania PVR ulega często zmianie). Utrudnia to oglądanie programu, zwłaszcza nagranego wcześniej na PVR, gdyż trzeba stracić dużo czasu na odszukanie miejsca przerwania odtwarzania (miejsce to nie jest zapamiętywane przez PVR). Sprawdziłem dwa dekodery: Ariva T650i firmy Ferguson i TS6520HD Twin firmy Tele System. W obu ta wada występuje nawet wówczas, gdy zarówno kanał oglądany, jak i nagrywany, należą do tego samego multipleksu.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy:

PVR w tym zakresie nie jest wadliwe – wszystko leży w gestii oprogramowania danego urządzenia. Niestety spora liczba dekoderów pracuje na podobnym, albo nawet wręcz identycznym oprogramowaniu (chińskim) co powoduje, że funkcjonalność poszczególnych urządzeń jest podobna.


Póki co natrafiliśmy na jeden dekoder, który być może spełniłby Pana oczekiwania. Jest to Golden Interstar Xpeed LX2.

Jeżeli ustawi Pan w tym dekoderze timer na jednym kanale, przełączy na inny kanał, a potem wyłączy urządzenie w stan czuwania, to dekoder nagra ustawiony wcześniej kanał, a po ponownym włączeniu urządzenia wyświetli się ostatnio oglądany kanał.

W innej sytuacji, jeżeli ustawi Pan timer na TVP1 i będzie Pan oglądał TVP2, to dekoder dokona rejestracji z TVP1 bez przełączania kanałów. Zrobi to w tle. Niestety taka operacja jest możliwa tylko w zakresie jednego multipleksu. Dekoder musiałby mieć 2 tunery DVB-T, by można było nagrywać i oglądać z 2 różnych multipleksów.

Wymieniane przez Pana dekodery typu twin działałyby zgodnie z tym, co Pan oczekuje, gdyby miały dokonane modyfikacje w oprogramowaniu. Należałoby zatem próbować kontaktować się z producentami z prośbą, by dokonywali poprawek w swoich urządzeniach.