UKE ogłosił wyniki konkursu na operatora MUX8


UKE logo Urząd Komunikacji Elektronicznej dnia 13 lipca 2015 r. opublikował ogłoszenie zawierające wyniki konkursu na jedną rezerwację częstotliwości z zakresu 174-230 MHz, na której domyślnie ma być w niedalekiej przyszłości emitowany drogą naziemną pakiet kanałów MUX8. W konkursie stanęły cztery podmioty: EmiTel Sp. z o.o., Telewizja Polska S.A., TIME S.A. oraz Polski Operator Telewizyjny Sp. z o.o. Przypuszczalnie nowy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce wystartuje w połowie 2016 roku.

Obradująca w dniach 29 kwietnia – 9 lipca 2015 r. konkursowa komisja UKE wyłoniła zwycięzcę, jakim jest spółka EmiTel (400 pkt.). Na drugim miejscu znalazła się Telewizja Polska S.A. (252,181 pkt.). Kolejną lokatę zajęła organizacja TIME S.A. (250,033 pkt), a ostatnie miejsce przypadło Polskiemu Operatorowi Telewizyjnemu Sp. z o.o., który zdobył 151 punktów. Tym samym EmiTel stał się operatorem multipleksu nr 8 i będzie nim przez najbliższe 15 lat od momentu doręczenia decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości. Zwycięski podmiot zgodnie z wymogami ustawowymi ma 7 dni na złożenie wniosku o rezerwację częstotliwości.


MUX8 będzie pierwszym multipleksem emitowanym w Polsce w paśmie VHF (dotychczasowe są nadawane w paśmie UHF). Znajdzie się w nim prawdopodobnie maksymalnie siedem kanałów cyfrowych, przy czym część z nich (3 programy w rozdzielczości SD lub 1 HD + 1 SD) będzie należała do Telewizji Polskiej, a pozostałe cztery (w rozdzielczości SD) będą funkcjonowały na podstawie nowych koncesji, jakie udzieli określonym podmiotom Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Źródło: UKE.