Telewizyjne reaktywacje: Sonda 2 [opinia]


Informacja o reaktywacji Sondy (kultowego programu naukowego) poruszyła niejednego widza pamiętającego dokonania Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka w czasach, gdy dostęp do ciekawostek z dziedziny fizyki i techniki był mocno ograniczony. Pomysł okazał się być trafionym, ponieważ pierwsze dwa odcinki Sondy 2, wyemitowane 14 marca 2016 r., przyciągnęły przed ekrany telewizorów ponad milionową widownię. Gospodarzem programu jest dr Tomasz Rożek – młody fizyk, mający dosyć spore doświadczenie w dziedzinie naukowego dziennikarstwa.

Formuła nowej Sondy tylko w niewielkim stopniu nawiązuje do pierwowzoru. Głównie poprzez tematykę poszczególnych odcinków. Tomasz Rożek opowiada o zagadnieniach, które były wcześniej poruszane przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, porównując ich przemyślenia ze stanem dzisiejszym. Każdy odcinek nie jest całkowicie jednolity i monotematyczny. Z reguły prezentowane są dwa, w pewnym stopniu powiązane ze sobą tematy. W pierwszym odcinku poruszono problematykę dalszych losów sond Voyager, wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną niespełna 40 lat temu. Drugi odcinek to rozważania na temat dobrodziejstw natury, niekoniecznie dostępnych dla zwykłego człowieka (pajęcza nić i powłoka hydrofobowa), trzeci dotyczył robotów, a czwarty naświetlił problematykę komunikacyjną i zanieczyszczenia powietrza. Prowadzący jest jeden, ale wielokrotnie do studia zaprasza gości, ekspertów z danej dziedziny i prowadzi z nimi rozmowę dotyczącą konkretnego zagadnienia.


Podczas programu na ekranie widoczne są aktualne komentarze widzów. Sonda 2 ogólnie prezentuje się nowocześnie i korzysta z dobrodziejstw technologii XXI wieku (np. futurystyczne oświetlenie). Wygląd studia jest bardzo schludny, przejrzysty. W treść wplatane są niewielkie prezentacje, czy eksperymenty (np. z substancją hydrofobową, która nie przepuszcza wody, albo ze spalaniem węgla tradycyjnego i błękitnego). Pojawiają się także fragmenty starych odcinków Sondy, których treść odnosi się do tematyki aktualnego odcinka.

Sonda 2 – emisja w każdy poniedziałek w TVP2 o godzinie 21:50.

Tomasz Rożek dobrze spisuje się w roli prowadzącego. Mówi wyraźnie i z zainteresowaniem. Uważni słuchacze dostrzegą obecność komputerowej syntezy mowy w roli lektora. Atrakcyjność przekazu mogłaby być zwiększona, gdyby do współpracy zaproszono znany głos pokroju Tomasza Knapika. Ciekawie prezentuje się czołówka i oprawa muzyczna. Dla niektórych kontrowersyjną sprawą jest obecność Gościa Niedzielnego na liście patronów medialnych Sondy 2, ale nie należy tej kwestii roztrząsać na niekorzyść programu. Dobrze się stało, że jego formuła nie próbuje naśladować pierwowzoru, chociaż czerpie z niego inspiracje. W dobie królujących talent show i „trudnych spraw”, Sonda 2 ma szansę na podwyższenie jakości przekazów dostępnych w telewizji publicznej. Taki program był potrzebny od lat i jedyne, co może większości odbiorców przeszkadzać, to jego dosyć późna pora emisji (21:50). Cieszy jednak fakt, że póki co w ramówce TVP2 co każdy poniedziałek widnieją po dwa odcinki nowej Sondy i oby w tym zakresie nic się nie zmieniło jak najdłużej.

Ogólnie pomysł reaktywacji Sondy oceniam pozytywnie i trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Dla Cyfrowego Doradcy opinię przygotował Paweł Ruczko.

Oficjalna strona Sondy 2, na której obejrzeć można za darmo wszystkie dotychczasowe odcinki:http://sonda2.tvp.pl/.