2014.07.10 [Aktualizacja] Rozpoczęcie prac modernizacyjnych na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn


Zmiany w MUX-3.W najbliższy piątek 11 lipca 2014 r. rozpoczną się prace modernizacyjne na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn. Mieszkańcy części województwa mazowieckiego, objętych zasięgiem z tego nadajnika, mogą w okresie od 11.07. do 31.08. br. napotykać problemy z prawidłowym odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej z multiplexów MUX-1, MUX-2 i MUX-3.

Rozpoczęcie prac modernizacyjnych będzie wiązało się z przełączeniem emisji sygnału DVB-T ze wszystkich trzech multipleksów z głównego na zastępczy system antenowy. Aby ta procedura mogła przebiec prawidłowo, w dniu 11 lipca w godzinach 01:00-06:00 nastąpi przerwa w emisji wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej z obiektu RTCN Warszawa / Raszyn. Od godziny 06:00 rozpocznie się emisja z anteny rezerwowej i według wstępnych założeń, będzie ona trwać aż do końca sierpnia.


Przez ponad półtora miesiąca odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej z obiektu RTCN Warszawa / Raszyn mogą napotykać czasowe utrudnienia w odbiorze programów z multipleksów MUX-1, 2, 3.

Aktualizacja 10.07.2014 r.

Jak podaje Emitel, prace na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn są związane z modernizacją konstrukcji masztu oraz telewizyjnego systemu antenowego dla IV-V zakresu TV (UHF). To właśnie z tego zakresu na terenie części województwa mazowieckiego (w tym w Warszawie) emitowana jest naziemna telewizja cyfrowa. Prace na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn obejmą także instalację systemu antenowego na potrzeby emisji radia cyfrowego DAB+.

Ponieważ rezerwowy system będzie zawieszony niżej na konstrukcji masztu w Raszynie (by chronić ekipę pracowniczą wykonującą modernizację przed promieniowaniem elektromagnetycznym wielkiej częstotliwości), mogą występować problemy z odbiorem programów nadawanych z Raszyna ze wszystkich trzech multipleksów przy odległym miejscu zamieszkania od tego nadajnika.

Źródło: Emitel.

Co muszę zrobić?

Prace modernizacyjne na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn mogą spowodować konieczność ponownego wyszukania cyfrowych kanałów. W przypadku problemów z wyszukaniem kanałów, zalecana jest korekta ustawienia anteny. Jeżeli problemy z odbiorem programów są krótkotrwałe, należy wstrzymać się z procedurą wyszukiwania cyfrowych kanałów.

Dla zaawansowanych użytkowników zalecane jest ręczne wyszukanie programów cyfrowych.

Jeżeli ponowne zaprogramowanie listy kanałów nie przyniesie rezultatu, konieczne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych dekodera.

Kogo dotyczą te zmiany?

Zmiany te dotyczą użytkowników cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T w Polsce, zamieszkujących obszar nadawczy wyznaczony zasięgiem obiektu RTCN Warszawa / Raszyn.

Jakie kanały są dostępne za darmo?

Pełną listę kanałów dostępnych za darmo w cyfrowej telewizji naziemnej można sprawdzić w wykazie DVB-T.