Dlaczego po zaprogramowaniu dekodera na pierwszej pozycji mam Polsat?


Spora część dekoderów i nowoczesnych telewizorów z wbudowanym tunerem DVB-T jest wyposażona w podobne oprogramowanie. Oznacza to, że urządzenia te będą się podobnie zachowywać w przypadku ściągania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Dekoder w trybie wyszukiwania automatycznego zapamiętuje programy w takiej kolejności, w jakiej zostały one przez niego wyszukane.

Ponieważ wiele nadajników na najniższej częstotliwości (przykładowo: Dęblin / Ryki: kanał 22; Lublin / Piaski: kanał 21; Szczecin / Kołowo: kanał 34) nadaje sygnał z MUX2, to dekoder czy telewizor jako pierwszy zaprogramuje na liście programy właśnie z tego multipleksu. Polsat zawsze jako pierwszy w tym przypadku będzie więc  zapamiętany. Każde ponowne automatyczne, bądź ręczne wyszukiwanie w obrębie MUX2 może spowodować przestawienie programów na wcześniej modyfikowanej liście.


Cyfrowy Doradca miał okazję przetestować wybrane dekodery marki Opticum, w których zastosowano oprogramowanie przygotowane przez polskich programistów. W takich modelach, jak chociażby Dekoder STB HD N1 programiści użyli opcji automatycznego ustawiania programów na liście według popularnej kolejności, począwszy od TVP 1, TVP 2 itd.