Problemy z odbiorem telewizji w Lublinie


Pytanie od jednej z czytelniczek: Dzień dobry. Mieszkam w Lublinie przy ul. Jagiellońskiej i chciałabym zainstalować sobie naziemną telewizję cyfrową. Jaką antenę i gdzie ją mogę zamontować?

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Lublin jest w zasięgu nadajnika RTCN Lublin / Piaski, który ma w swoim zasięgu prawie całe województwo lubelskie.


Warunki odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Lublinie nie są jednak idealne. Świadczyć może o tym fakt, iż przy ul. Raabego funkcjonuje nadajnik doświetlający sygnał multipleksu trzeciego. MUX3 (kanał nr 23) dzięki temu jest najlepiej odbierany na terenie Lublina, jego poziom sygnału jest bowiem najsilniejszy. Odbiór pozostałych dwóch multipleksów (MUX1 – kanał 33 i MUX2 – kanał 21) uzależniony jest od prawidłowego umiejscowienia anteny. Zalecane jest, by była ona zamontowana na dachu budynku. W pani lokalizacji przy ul. Jagiellońskiej większość z mieszkańców posiada anteny telewizyjne na dachach domów.

Przy odpowiedniej lokalizacji obiektu mieszkalnego względem nadajnika w Piaskach istnieje możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej również z anteny pokojowej. Swoją funkcję spełni z powodzeniem np. pokojowa antena Lambda. Należy ją umiejscowić najlepiej w pobliżu okna na nieznacznym podwyższeniu i skierować pod odpowiednim kątem. Przy antenie pokojowej mogą występować jednak chwilowe zaniki sygnału. Pewny odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Lublinie (nie tylko przy ul. Jagiellońskiej) zapewni dobrej jakości antena kierunkowa zamontowana na szczycie dachu. Odsyłamy do poradnika na temat prawidłowego ustawienia anteny. Prosimy mieć na uwadze, iż antena pokojowa może prawidłowo odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej tylko z jednej strony budynku.