Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej i multipleksu Polsatu Cyfrowego z nadajnika RTCN Wrocław / Ślęża na dekoderze T-HD 210


Pytanie nadesłane przez jednego z czytelników:

Posiadam dekoder Cyfrowego Polsatu T-HD 210, dzięki któremu mogę (teoretycznie) oglądać dodatkowe kanały przez 6 miesięcy za darmo. Odbieram sygnał ze Ślęży, ale tam nie mam tych dodatkowych kanałów. Kiedy kupowałem dekoder dostałem informację, że jak na razie są one dostępne z wieży w Żórawinie (z której też mogę odbierać, ale jest tam tylko jeden MUX), a na Ślęży będą one dostępne w przyszłości. Przez pół roku, kiedy mogłem oglądać teoretyczne dodatkowe kanały, nie mogłem ich znaleźć na Ślęży. Co należy zrobić?


Odpowiedź Cyfrowego Doradcy:

Multipleks Polsatu Cyfrowego jest faktycznie nadawany z nadajnika RTON Żórawina nieopodal Wrocławia, który emituje także sygnał multipleksu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli faktycznie jest Pan już po okresie, w którym mógł Pan oglądać przez 6 miesięcy za darmo osiem kanałów multipleksu Polsatu Cyfrowego, to pozostaje Panu przekręcić antenę w stronę nadajnika RTCN Ślęża, z którego za darmo będzie mógł Pan oglądać w chwili obecnej 24 programy z trzech ogólnodostępnych multipleksów. Z informacji posiadanych przez Cyfrowego Doradcę wynika, iż Ślęża nie uruchomiła jeszcze przesyłu sygnału z multipleksu Polsatu Cyfrowego i nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Pozostaje korzystać z tym zakresie z nadajnika RTON Źórawina.

Gdyby jednak chciał Pan się zdecydować na ponowne (tym razem płatne) korzystanie z programów Polsatu Cyfrowego i jednocześnie chciałby Pan oglądać programy ze wszystkich multipleksów bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, będzie potrzebował Pan pobierać sygnał z dwóch nadajników. Najwygodniej będzie zastosować dwie anteny kierunkowe. Należy je podłączyć przy wykorzystaniu odpowiedniej zwrotnicy antenowej. Odsyłamy do poradnika, w którym dowie się Pan, jak podłączyć dwie anteny do jednego dekodera.

Porada: Jak podłączyć dwie anteny do dekodera STB?