Nieprawidłowa numeracja na liście kanałów w dekoderze Globo Opticum STB


Pytanie od Pani Joanny: Posiadam dwa dekodery GLOBO OPTICUM Dekoder STB oraz antenę GL1000 i moje pytanie brzmi następująco: jak edytować numer kanału? Nie chodzi mi o kolejność, tylko o zmianę numeru.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Numeracja kanałów odpowiada ich kolejności na liście kanałów. Oznacza to, ze kanał o numerze 1 zawsze będzie na pierwszym miejscu. Istnieje jednak możliwość posiadania „nieregularnej” listy kanałów. Służy do tego funkcja LCN.


LCN (Logical Channel Descriptor) umożliwia zaprogramowanie listy kanałów według kolejności ustalonej przez nadawcę. W Polsce deskryptor LCN nadaje priorytet programom TVP1 HD i TVP2 HD. Programując listę kanałów w dekoderze z włączoną opcją wyświetlania LCN uzyska się nieregularną numerację poszczególnych programów (najczęściej z luką pomiędzy numerami 19-28).

W dekoderze Globo Opticum STB HD N1, w menu głównym, podmenu Instalacja, należy wybrać opcję Ustawienia skanowania, a następnie wyłączyć pierwszą na liście opcję „Sortowanie wg nadajnika„. W późniejszych modelach dekodera Opticum STB (HD N2 i HD N3) należy wyłączyć opcję „Wyświetl LCN„. Po ponownym przeskanowaniu pasma dekoder zaprogramuje listę programów w kolejności od nr 1 wzwyż.

W przypadku problemów z właściwym zaprogramowaniem listy kanałów, zalecane jest przywrócenie ustawień fabrycznych dekodera (podmenu Różne), albowiem dekodery z rodziny Opticum posiadają fabrycznie ustawione parametry z wyłączoną opcją LCN, dzięki którym wyszukanie programów telewizji naziemnej jest stosunkowo bezproblemowe.