Odbiór DVB-T w Gorzowie Wielkopolskim z tunera USB


Pytanie od Pana Edwarda: Zakupiłem tuner do cyfrowej tv naziemnej na USB do komputera i odbiera on 8 programów. Pytanie: więcej nie będzie czy coś źle działa? Mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, do nadajnika mam około 500 m.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Obecnie jest Pan w zasięgu nadajnika RON Gorzów Wielkopolski / ul. Podmiejska, który emituje tylko i wyłącznie pakiet kanałów MUX-3. Oznacza to, że może Pan oglądać jedynie 8 kanałów z tego pakietu (programy TVP).


Odbiór pozostałych kanałów z pakietów MUX-1 i MUX-2 będzie w Gorzowie Wielkopolskim na tunerze USB bardzo ograniczony, albo wręcz niemożliwy ze względu na fakt, iż najbliższy nadajnik, emitujący wszystkie kanały telewizji naziemnej, znajduje się w okolicach Zielonej Góry (RTCN Zielona Góra / Jemiołów). Część mieszkańców Gorzowa próbuje także łapać sygnał DVB-T z nadajnika RTCN Szczecin / Kołowo.

Tunery DVB-T na USB posiadają zbyt małą antenę, by odbierać sygnał z nadajnika oddalonego od miejsca zamieszkania o kilkadziesiąt kilometrów. Jeżeli urządzenie posiada dodatkowe wejście na antenę zewnętrzna, można pokusić się o dokonanie eksperymentów i sprawdzenie, czy będzie istniała możliwość odbioru większej liczby programów po dołączeniu zewnętrznej, większej anteny (np. dachowej). Przykładem takiego urządzenia jest tuner USB Cabletech MODEL URZ0184, który posiada wbudowane standardowe gniazdo antenowe.

Zakup urządzenia USB do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej warto poprzedzić uzyskaniem informacji o możliwości odbioru DVB-T w miejscu swojego zamieszkania przy wykorzystaniu anteny pokojowej i/lub przenośnej. Warto przy tym zauważyć, że sprzedawcy tego rodzaju przystawek stosunkowo rzadko informują użytkowników o zasięgu odbioru sygnału telewizji cyfrowej z dołączanej w zestawie anteny. Przenośne anteny wymagają lepszych warunków odbioru, niezbyt dobrze spisują się w terenach górzystych i zalesionych oraz tam, gdzie na przeszkodzie stoją wieżowce i inne wysokie obiekty.