DAB+ w Białymstoku, Koszalinie, Kołobrzegu, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze


DAB+ logo30 marca 2015 r. EmiTel uruchomił stałą emisję cyfrowego radia w systemie DAB+ w następujących miastach: Białystok, Koszalin, Kołobrzeg, Lublin, Olsztyn, Rzeszów i Zielona Góra.

W Zielonej Górze emisja odbywa się z dwóch nadajników: RTCN Zielona Góra / Jemiołów i RTON Zielona Góra / ul. Ptasia. Białystok jest z kolei w zasięgu cyfrowego radia, emitowanego z nadajnika RTCN Białystok / Krynice. W Koszalinie cyfrowe radio nadawane jest z obiektu RTON Koszalin / Góra Chełmska, a w Kołobrzegu z obiektu RON Kołobrzeg / Stramnica. Mieszkańcy Lublina mogą odbierać sygnał DAB+ z dwóch nadajników: RTCN Lublin / Piaski oraz RTON Lublin / Raabego. W Olsztynie emisja cyfrowego radia została uruchomiona z obiektu RTCN Olsztyn / Pieczewo, a w Rzeszowie z obiektów RTCN Rzeszów / Sucha Góra i RTON Rzeszów / Baranówka. Największą moc promieniowania spośród w/w nadajników ma obiekt RTCN Rzeszów / Sucha Góra i wynosi ona 10 kW ERP.


Dodatkową zmianą w parametrach emisji cyfrowego radia w Polsce jest podwojenie mocy promieniowania na obiekcie RTCN Szczecin / Kołowo. Obecnie parametr ten wynosi 20 kW ERP. Nadajnik w Kołowie charakteryzuje się zatem w chwili obecnej najsilniejszą emisją sygnału radiowego w systemie DAB+.

Źródło: Emitel.pl.