Aktualizacja oprogramowania dekodera Manta DVBT06


Dekoder Manta DVBT06. Źródło zdjęcia: http://www.manta.com.pl/pl/dvbt06Z niniejszego poradnika dowiesz się, jak poprawnie zaktualizować oprogramowanie dekodera Manta DVBT06.

Przygotowanie pendrive’a do aktualizacji firmware Manty DVBT06

1. Zainstaluj pendrive w gnieździe USB komputera.


2. Wyświetl zawartość folderu systemowego „Mój komputer” – pojawi się lista dostępnych dysków i napędów. Zlokalizuj ikonę ze swoim pendrive. Upewnij się, że wszystkie ważne na nim pliki zostały zachowane.

3. Naciśnij prawym przyciskiem myszy na ikonę pendrive’a i wybierz opcję „Formatuj”. Wyświetli się wówczas okienko z informacją o pojemności przenośnej pamięci USB, nazwa systemu plików, rodzaj rozmiaru jednostki alokacji oraz nazwa pendrive’a.

Przygotowanie do formatowania pendrive'a

4. Wybierz FAT32 jako system plików. Możesz także zmienić etykietę woluminu (nazwę).

5. Zaznacz opcję „Szybkie formatowanie” i naciśnij „Rozpocznij”. Pojawi się wówczas okienko z ostrzeżeniem. Kliknij „OK” jeżeli jesteś pewien, że na pendrive nie pozostały żadne ważne dane.

Okno formatu pendrive'a

Ostrzeżenie o możliwości utraty danych podczas formatu pendrive'a

6. Jeżeli formatowanie przebiegnie pomyślnie, wyświetli się komunikat „Formatowanie zakończone”. Pozostaw pendrive w złączu USB swojego komputera.

Informacja o pomyślnym zakończeniu formatowania pendrive'a

7. Skontaktuj się z infolinią serwis@manta.com.pl i podaj w treści emaila numer seryjny urządzenia Manta DVBT06 (naklejka z tym numerem powinna znajdować się na spodzie urządzenia). W odpowiedzi powinieneś otrzymać plik o nazwie dvbt06_5007Tuner_2013-11-27.rar (wielkość: 2,8 MB).

8. Rozpakuj plik np. za pomocą Total Commandera lub WinRAR’a. Zawartość paczki stanowi plik usb_upgrade_all_flash.bin (wielkość: 3 MB), który należy skopiować na naszego pendrive’a.

9. Bezpiecznie wysuń przenośną pamięć USB (pendrive) by mieć pewność, że plik z firmware nie został uszkodzony. W tym celu wyświetl ponownie listę napędów i dysków w Moim Komputerze, kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonę pendrive’a i wybierz opcję „Wysuń”.

Aktualizacja oprogramowania dekodera Manta DVBT06

1. Zainstaluj przygotowany przed chwilą pendrive w gnieździe USB dekodera Manta DVBT06. Na ekranie po chwili powinno pojawić się okienko z informacją „Włożono urządzenie USB”.

Komunikat o włożonym pendrive do dekodera

Komunikat o włożonym pendrive do dekodera. Fot. Cyfrowy Doradca.

2. Naciśnij klawisz „Menu” na pilocie (lokalizacja: pod klawiszem „7”) i wybierz szóstą w kolejności od lewej strony ikonę dwóch trybów, oznaczającą podmenu System. Przejdź do opcji „Aktualizacja firmware” i naciśnij „OK” na pilocie.

3. Wybierz opcję „Aktualizacja przez USB” i potwierdź przyciskiem „OK” na pilocie.

Wybór opcji aktualizacji firmware w dekoderze Manta DVBT06

Wybór opcji aktualizacji firmware w dekoderze Manta DVBT06. Fot. Cyfrowy Doradca.

Wybór opcji aktualizacji firmware przez USB w dekoderze Manta DVBT06

Wybór opcji aktualizacji firmware przez USB w dekoderze Manta DVBT06. Fot. Cyfrowy Doradca.

4. Pojawi się w oknie zawartość pendrive’a. Jeżeli nie nagrywaliśmy na niego innych plików, powinien znajdować się tam tylko plik .bin z nową wersją oprogramowania urządzenia. W przeciwnym wypadku właściwy plik należy wybrać strzałkami góra/dół na pilocie i zatwierdzić przyciskiem „OK”.

Wybór pliku aktualizacji firmware przez USB w dekoderze Manta DVBT06

 Wybór pliku aktualizacji firmware przez USB w dekoderze Manta DVBT06. Fot. Cyfrowy Doradca.

5. Procedura aktualizacji oprogramowania trwa kilkanaście sekund. Pojawi się wówczas niebieska plansza z paskiem postępu i informacją w języku angielskim. W tym czasie nie należy wyłączać dekodera. Komunikat „Software upgrade complete” oznacza, że aktualizacja przebiegła pomyślnie. Dekoder wyświetli ponownie kanał, który wcześniej oglądaliśmy.

Aktualizacja oprogramowania w dekoderze Manta DVBT06

Aktualizacja oprogramowania w dekoderze Manta DVBT06. Fot. Cyfrowy Doradca.

Pomyślne zakończenie aktualizacji oprogramowania w dekoderze Manta DVBT06

Pomyślne zakończenie aktualizacji oprogramowania w dekoderze Manta DVBT06. Fot. Cyfrowy Doradca.

6. Kolejnym krokiem jest przywrócenie fabrycznych ustawień dekodera. Należy wcisnąć klawisz „Menu” i ponownie przejść do podmenu „System” i wybrać opcję „Przywróć ustawienia fabryczne”. Urządzenie poprosi nas o podanie kodu (domyślnie: sześć zer („000000”). Następnie należy nacisnąć klawisz „OK” na pilocie.

Przywracanie ustawień fabrycznych po aktualizacji oprogramowania w dekoderze Manta DVBT06

Przywracanie ustawień fabrycznych po aktualizacji oprogramowania w dekoderze Manta DVBT06. Fot. Cyfrowy Doradca.

7. Po przywróceniu ustawień fabrycznych należy (niestety) przejść ponownie przez procedurę wyszukiwania cyfrowych kanałów. Przejdź do poradnika: Manta DVBT06: automatyczne i ręczne wyszukiwanie kanałów.

8. Wyjmij pendrive’a z gniazda USB dekodera, podłącz do komputera i skasuj plik .bin.

Dzięki aktualizacji firmware dekoder będzie wyszukiwał tylko i wyłącznie bezpłatne kanały naziemne. Na liście zatem nie pojawią się np. programy emitowane w ramach czwartego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, należącego do TV Mobilnej. Dodatkową funkcją jest możliwość zapamiętywania ustawień zasilania anteny. Zgodnie z komunikatem producenta, firmware nie jest przeznaczony dla urządzeń z literą „S” w numerze seryjnym, np. DVBT06S.

Zapraszamy również do obejrzenia poradnika w wersji audiowizualnej. Obrazuje on czas trwania procedury aktualizacji firmware dekodera Manta DVBT06.