Testy emisji Telewizji Polskiej w systemie 4K i DVB-T2


TVP LogoOd 3 lipca 2015 r. z inicjatywy Telewizji Polskiej odbywają się testy transmisji danych w systemie 4K i DVB-T2 z obiektu Warszawa/Raszyn. Emisja zgodnie z założeniem ma potrwać do końca miesiąca.

Nadawca wytyczył cztery cele emisji testowej. Pierwszym jest sprawdzenie, czy standard emisji jest kompatybilny z konsumenckimi odbiornikami DVB-T2 4K, wykorzystującymi format kodowania HEVC. Testy mają także pozwolić na pomiar jakości dla różnych parametrów emisji i odbioru sygnału 4K, jak i innych technicznych parametrów transmisji danych w standardzie DVB-T2. Dzięki uzyskanym danym będzie możliwe dokonanie optymalizacji, która pozwoli na maksymalizację zasięgu technicznego emisji. Celem przedsięwzięcia jest także porównanie jakości nadawania sygnału 4K w różnych kanałach dystrybucji (emisja na żywo w Internecie poprzez portal TVP, Platformę Hybrydową TVP i aplikacje mobilne). Internetowe testy mają być uruchomione od 20 lipca.


Testy 4K i DVB-T Telewizji Polskiej. Zdjęcie: TVP.

Testowy przekaz w systemie DVB-T2 odbywa się z obiektu Warszawa/Raszyn na kanale nr 7 (191,50 MHz). Moc e.r.p. przekazu to 3,5 kW przy polaryzacji pionowej (V). Parametry transmisji wskazują, iż dostęp do testowego sygnału będą mieć tylko mieszkańcy Warszawy i okolic.

Nadawca zaprasza do przesyłania swoich uwag odnośnie prowadzonych testów na adres testy_dvbt2@tvp.pl.

 

Źródło: Centrum Informacji TVP.