Tablet: Czy 8 GB to wystarczająca dla mnie ilość miejsca?


Tablet Globo GL8000 QuadTego rodzaju pytanie może dosyć często pojawiać się ze strony początkującego właściciela tabletu bądź też osoby, która w niedalekiej przyszłości chciałaby nabyć owe magiczne urządzenie. Jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie niestety nikt nie będzie w stanie mógł sformułować. Wynika to z faktu, iż przede wszystkim zapotrzebowanie na pamięć flash w tablecie jest kwestią indywidualnego przeznaczenia tegoż urządzenia.

Nie łudźmy się, że niewielkie pudełeczko z dotykowym ekranem całkowicie zastąpi nam komputer stacjonarny bądź przenośny. Tablet ma służyć przede wszystkim odbieraniu informacji, a nie aktywnemu tworzeniu różnego rodzaju treści. Niemniej warto zastanowić się, do jakich celów zamierzamy nabyć to urządzenie.


8 gigabajtów pamięci będzie z pewnością wystarczające dla mało wymagających użytkowników. Przeglądanie stron internetowych, korzystanie z portali społecznościowych, umilanie czasu przy pomocy gier, czy ciekawych aplikacji, czytanie e-booków, korzystanie z nawigacji, a nawet tworzenie dokumentów tekstowych, nie powinno stanowić w tym wypadku żadnego problemu. Należy jednak pamiętać, iż dla poprawy wydajności działania tableta, warto pozostawiać około 10% wolnego obszaru pamięci, w przeciwnym wypadku jej zapełnienie może objawiać się nieco wolniejszym działaniem urządzenia.

Mając do dyspozycji 8 GB pamięci, można ją stosunkowo szybko zapełnić, chociażby muzyką (w przybliżeniu 1400 plików w dobrej jakości) czy filmami bądź zdjęciami. Ściągnięcie kilku-kilkunastu gier i aplikacji również może „zrobić swoje”. Przy wykorzystywaniu tabletu do różnorodnych czynności zawodowych (np. projektowanie grafiki) należy mieć świadomość, iż w niektórych przypadkach dostępna pamięć może być niewystarczająca. Na szczęście ograniczenie do 8 GB nie powinno stanowić żadnego przeciwwskazania do zakupu danego produktu. Tablety bowiem można swobodnie wzbogacać o dodatkową pamięć zewnętrzną pod postacią karty pamięci o pojemności aż do 64 GB.

Reasumując: 8 GB dla zwykłego użytkownika będzie wystarczającym obszarem pamięci, który z powodzeniem spożytkuje na swoje potrzeby. Nie należy obawiać się szybkiego jej zapełnienia, a niejako narzucone z góry przez producenta ograniczenia w tym zakresie mogą jedynie przyczynić się do bardziej kreatywnego zagospodarowania wolnej przestrzeni w pamięci flash, bez potrzeby przechowywania zbędnych plików w tablecie. Jednakże gdy mamy możliwość zakupu tabletu z większą ilością pamięci, nie wahajmy się tego zrobić. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że pamięć to nie jedyny parametr, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju urządzenia.