Szczęśliwa siódemka kanału TVP Historia


Odkryć i zrozumieć” – z tym przesłaniem TVP Historia od siedmiu lat gości w naszych domach. Uruchomienie emisji kanału nastąpiło 3 maja 2007 r., a pierwszym programem, jaki znalazł się w bogatej ramówce, była transmisja debaty o Konstytucji 3 maja. Po siedmiu latach TVP Historia może poszczycić się mianem najchętniej oglądanego historycznego kanału w Polsce i drugiego na liście najpopularniejszych kanałów tematycznych.

Statystyki oglądalności są dla TVP Historia bardzo pomyślne. W styczniu 2014 r. na podium najchętniej wybieranych programów wszystkich stacji dokumentalnych znalazły się tylko i wyłącznie pozycje historycznego kanału Telewizji Polskiej! Po kolejnych dwóch miesiącach TVP Historia odnotowała niemalże podwojenie swojej oglądalności. Wzrost zainteresowania historią, faktami i dokumentami z dziejów naszego kraju jest zatem bardzo widoczny i jednocześnie – zasłużony. Sukces kanału został doceniony przez Radę Programową Telewizji Polskiej, która przyznała TVP Historii nagrodę za najbardziej pomyślne realizowanie misji publicznego nadawcy.


W ciągu minionych siedmiu lat TVP Historia nie tylko przypominała o ważnych rocznicach, czy też odsłaniała mniej znane fakty historyczne, ukryte na zakurzonych, archiwalnych taśmach. Dziennikarze i producenci starają się także tworzyć autorskie programy, czego efektem jest ponad 70 filmów dokumentalnych i reportaży, sięgających tematyką nawet aż po prastare dzieje naszego kraju. TVP Historia również często obejmuje patronaty nad ważnymi imprezami i wydarzeniami, wśród których prym od 2008 r. wiedzie coroczna relacja z rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem.

Od dwóch lat TVP Historia, wspólnie z Centrum Kultury Filmowej w Zamościu, organizuje festiwal filmów historycznych. Dzięki współpracy z ambasadami innych krajów, widzowie kanału mogli obejrzeć m.in. legendarne show „Żeby Polska Była Polską” z 1982 r. oraz dokumentalny film „Wielki Głód”, poruszający ciężkie losy naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

Stałym elementem ramówki TVP Historia są popularne przed laty audycje i programy, stanowiące współcześnie unikatowe źródło faktów i wiedzy dotyczącej powojennej historii Polski. Są to m.in. „Sensacje XX wieku”, „Dziennik Telewizyjny” i jeden z najbardziej cenionych teleturniejów w dziejach polskiej telewizji publicznej – „Wielka Gra”.

Przyszłość TVP Historia, obchodzącej właśnie siódme urodziny, rysuje się zatem w niezwykle pozytywnych barwach, a rosnące stałe grono odbiorców może umocnić kanał na liście najchętniej oglądanych kanałów tematycznych w Polsce.

Źródło: Centrum Informacji TVP.