Podłączenie tabletu do dekodera STB


Pytanie od jednego z czytelników:

Dzień dobry. Piszę do was z powodu następującego problemu: mam telewizor kineskopowy i chcę uzyskać na nim obraz z tabletu. Podłączam tablet do dekodera naziemnej telewizji cyfrowej kablem HDMI, a następnie dekoder kablem EURO łączę z telewizorem kineskopowym. Na ekranie telewizora nie uzyskuję żadnego obrazu z tabletu, dlaczego? Czekam na odpowiedź od państwa.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy:

Opisany przez Pana problem w obecnej konfiguracji sprzętowej, jaką Pan posiada, jest niemożliwy do rozwiązania. Nie można podpiąć zewnętrznego urządzenia typu tablet do dekodera STB, ponieważ takie rozwiązanie nie pozwoli uzyskać obrazu z tableta na telewizorze kineskopowym. Gniazda HDMI w dekoderach mają tylko i wyłącznie charakter gniazd WYJŚCIOWYCH co oznacza, że służą jedynie do transmisji sygnału audiowizualnego z dekodera na telewizor z gniazdem HDMI. Jedyne rozwiązanie to zakup telewizora płaskiego z kilkoma gniazdami HDMI.


Można pokusić się o konwerter HDMI-SCART, ale jest to stosunkowo droga przystawka, która dodatkowo wymaga zewnętrznego zasilania. Tego rodzaju konwertery można spotkać na zachodnich portalach aukcyjnych, a ich ceny są stosunkowo wysokie (do 200 zł).

Reasumując – obraz z tabletu bezpośrednio otrzyma Pan tylko i wyłącznie na telewizorze (monitorze) z gniazdem HDMI. Nie zalecamy podpinania tableta do dekodera STB, może to być niebezpieczne dla obu urządzeń.