Ograniczony odbiór DVB-T w Kwielicach


Pytanie od pana Leszka: Dlaczego nie mogę odbierać wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej? Mieszkam w Kwielicach. Posiadam telewizor Samsung z wbudowanym tunerem MPEG4.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Najbliższy nadajnik naziemnej telewizji cyfrowej w zasięgu Kwielic jest zlokalizowany w Głogowie (TON Głogów / komin EC Widziszów). Emituje on tylko programy w ramach MUX3 (programy TVP). Prawdopodobnie to od tego nadajnika odbiera Pan sygnał DVB-T i dlatego nie może Pan oglądać pozostałych programów nadawanych cyfrowo w sposób naziemny.


Proszę spróbować skierować swoją antenę nieco bardziej w lewo w kierunku nadajnika RTCN Żagań / Wichów (lokalizacja: Brzeźnica w woj. lubuskim). To najbliższy nadajnik w pańskim rejonie, który emituje wszystkie programy w ramach multipleksów 1, 2 i 3 (łącznie 24 programy). W razie problemów z doborem ustawienia właściwego kierunku anteny, zachęcamy do zapoznania się z mapą nadajników DVB-T.

Może Pan również próbować ustawić antenę na południe, w kierunku nadajnika RTCN Wrocław / Ślęża (miejscowość Sobótka), jednakże znajduje się on od Kwielic stosunkowo daleko (ponad 100 km) i odbiór programów z tego nadajnika będzie utrudniony, bądź niemożliwy.

Warto sprawdzić, czy problem dotyczy tylko Pana, czy może też innych mieszkańców Kwielic. Nie w każdej bowiem lokalizacji istnieje możliwość odbioru wszystkich programów DVB-T.

Prosimy zwrócić także uwagę na antenę. Po pierwsze, w Pana lokalizacji odradzamy stosowania anteny pokojowej. W przypadku braku odpowiedniej anteny, należy zakupić antenę kierunkową o dużych rozmiarach i umiejscowić ją stosunkowo wysoko na odpowiednim maszcie. Odsyłamy do naszych poradników: