Problemy z odbiorem programów TVP z pakietu kanałów MUX3


MUX3 Sporadycznie może zdarzyć się sytuacja, w której utracimy możliwość odbioru kanałów emitowanych w ramach trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. MUX3 jest dla wielu odbiorców bardzo ważny, ponieważ znajdują się w nim podstawowe kanały Telewizji Polskiej, takie jak np. TVP 1 HD i TVP 2 HD.

Dosyć często Cyfrowy Doradca otrzymuje pytania dotyczące problemów z odbiorem MUX3. Odpowiedź na pytanie jak odbierać MUX3 bez zakłóceń nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.


Należy w pierwszej kolejności sprawdzić na stronie firmy Emitel, czy nie odbywa się właśnie tymczasowa konserwacja nadajnika. https://emi.emitel.pl/plan_www/

Często bowiem bywa tak, że zanik sygnału MUX3 (i pozostałych pakietów) jest chwilowy. Po kilku godzinach wszystko wraca do normy, gdy zakończą się prace konserwacyjne na danym nadajniku.

Jeżeli problem nie jest nadal rozwiązany, należy sprawdzić instalację (okablowanie, zasilacz, symetryzator, złącza), a także spróbować precyzyjniej dostroić antenę.

Sygnał MUX3 w wielu lokalizacjach jest doświetlany. Szczególnie w terenach górzystych. Może to powodować przesterowanie pierwotnego sygnału cyfrowego, docierającego z właściwego nadajnika. Warto w celu poprawy jakości sygnału zmienić pozycję anteny, obrócić ją lekko w poziomie, a gdy to nie pomoże, zmienić jej wysokość. Kłopot w odbiorze może sprawiać antena szerokopasmowa, która „zbiera’ sygnał ze wszystkich stron, wywołując przy tym przesterowanie sygnału. Zalecany jest zakup odpowiedniej anteny kierunkowej. W niektórych przypadkach korzystne może być zastosowanie odpowiedniego tłumika. Warto przy tym sprawdzić, czy symetryzator zamontowany w antenie nie jest uszkodzony. Problemy może stwarzać również wadliwy wzmacniacz antenowy.

Możliwe jest także wykonanie złożonej instalacji antenowej, składającej się z dwóch anten. Pierwsza będzie skierowana na właściwy nadajnik. Należy przy niej zamontować filtr na kanał, na którym emitowany jest pakiet MUX3. Druga antena powinna być skierowana na nadajnik doświetlający.

Zachęcamy do lektury naszych poradników: