MUX8 z testami w Warszawie


Od 18 stycznia do połowy lutego 2015 r. będzie emitowany sygnał ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie. Emisja ma charakter testowy.

Pojawienie się sygnału MUX8 nie oznacza jednak rozpoczęcia regularnej emisji nowych kanałów w telewizji naziemnej. Na paśmie VHF (kanały od nr 5 do nr 12, częstotliwość z zakresu 174-230 MHz) pojawi się plansza z kolorowymi pasami, pozbawiona dźwięku.


Dzięki tej emisji firma EmiTel będzie mogła ocenić poziom przygotowania gospodarstw domowych do odbioru MUX8, głównie dzięki opiniom przesyłanym na adres dvb-t@emitel.pl. Ponadto dzięki testowej planszy sprzedawcy i instalatorzy odbiorczych systemów antenowych będą mogli przekonać się, czy potrafią zapewnić odpowiedni sprzęt i usługi niezbędne w zakresie podłączania anten do odbioru sygnału zarówno na paśmie UHF, jak i VHF. Już teraz można mieć przypuszczenia, że niektóre z używanych anten mogą mieć problemy z odbiorem sygnału MUX8.

Emisja testowa odbywa się na kanale nr 7 z mocą 2kW ERP z nadajnika PKiN w Warszawie.

Zgodnie z informacją podaną na stronie EmiTela, komercyjna regularna emisja sygnału MUX8 planowana jest na połowę 2016 roku.

Źródło: EmiTel.