MUX3 z przedłużoną emisją w standardzie DVB-T


Trzeci multipleks naziemnej telewizji cyfrowej MUX3 jako jedyny z ogólnopolskich multipleksów nie zostanie objęty w najbliższym czasie zmianami w zakresie standardu emisji sygnału z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Decyzję taką podjął 24 marca 2022 roku Prezes UKE na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dla każdego odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej oznacza to, iż nadal będzie można odbierać programy emitowane w ramach MUX3 w standardzie DVB-T, bez potrzeby wymiany dekodera lub telewizora.

Do kiedy będzie trwała emisja MUX3 w standardzie DVB-T?

Emisja MUX3  w standardzie DVB-T będzie przedłużona maksymalnie do 31 grudnia 2023 roku.  Pierwotnie trzeci multipleks naziemnej telewizji cyfrowej miał rozpocząć od 28 marca 2022 roku emisję na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej w standardzie DVB-T2/HEVC. Do zmiany emisji standardu kodowania ostatecznie nie doszło, albowiem 24 marca 2022 r. wydana została nowa decyzja rezerwacyjna, która umożliwia korzystanie ze standardu DVB-T dla MUX3 do 29 czerwca 2022 r.


Jeszcze w kwietniu 2022 r. zostanie wszczęte postępowanie dotyczące zmiany Planu Zagospodarowania Częstotliwości w zakresie umożliwiającym nadawanie MUX3 w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do wspomnianego wyżej terminu, tj. do 31 grudnia 2023 roku. Prezes UKE przewiduje 30-dniowe konsultacje społeczne w tym zakresie.

Zmiana standardu emisji MUX3 z DVB-T na DVB-T2 może nastąpić wcześniej, niż przed końcem 2023 roku. Zgodnie z komunikatem Prezesa UKE, Telewizja Polska będzie mogła zmienić standard nadawania MUX3 na DVB-T2 w dowolnie wybranym przez siebie terminie, po wcześniejszym uzyskaniu nowych pozwoleń radiowych.

Brak przejścia z emisji w standardzie DVB-T na nowy standard DVB-T2/HEVC nie wpłynie w żaden sposób na aktualną zawartość programową MUX3. Za powód wstrzymania MUX3 przed przejściem na DVB-T2/HEVC podaje się m.in. „zbrojną napaść Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalację działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Aktualnie w ramach pakietu MUX3 emitowane są programy TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD oraz TVP Info HD.

Źródło: UKE.