Zakup nowej anteny DVB-T/T2 z wbudowanym filtrem LTE to wygodna opcja dla tych, którzy od dawna z różnych powodów planowali wymianę anteny. Nie trzeba wówczas dokonywać modyfikacji w dotychczasowym okablowaniu, ani montować między anteną a dekoderem lub telewizorem osobnego filtru LTE. Przy zakupie takiej anteny jednak należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Antena do odbioru DVB-T bez zakłóceń powinna:
- mieć wbudowany filtr LTE,
- obsługiwać pasmo częstotliwości VHF: 40 – 230 MHz,
- obsługiwać pasmo częstotliwości UHF: 470 – 790 MHz.
Dlaczego należy szukać anteny odbierającej na paśmie częstotliwości VHF (combo)?
Zakup anteny typu combo to najlepsze rozwiązanie dla prawidłowego odbioru wszystkich kanałów telewizji naziemnej. Anteny obsługujące pasmo częstotliwości VHF umożliwiają odbiór ósmego multipeksu naziemnej telewizji cyfrowej MUX8. Dawniej na tym samym paśmie nadawany był głównie analogowy sygnał pierwszego programu Telewizji Polskiej. Emisja MUX8 odbywa się w przedziale 174-230 MHz (od 6 do 12 kanału). Już teraz warto zaopatrzyć się w antenę, która odbiera sygnał na paśmie VHF. Nie wszystkie anteny (szczególnie kierunkowe, dedykowane pasmu UHF), poradzą sobie z prawidłowym odbiorem sygnału ósmego multipleksu telewizji naziemnej MUX8.
Jaką wybrać antenę?
Na rynku dostępne są już anteny, które spełniają powyższe zalecenia. Przykładem takiej anteny jest DIGITENNE TT2 firmy TechniSat. Zawiera ona wbudowany filtr LTE, obsługuje pasmo częstotliwości UHF i VHF oraz dodatkowo radiowe pasmo FM (87,5 – 108 MHz). Wbudowany wzmacniacz pozwala na regulację wzmocnienia w zakresie 3-6 dB. Jest to antena pokojowa, polecana mieszkańcom dużych miast, gdzie nie występują żadne dodatkowe przeszkody w odbiorze sygnału DVB-T.
Zdjęcie 1. Wewnętrzna antena DVB-T Digitenne TT2 z filtrem LTE, obsługująca pasmo VHF/UHF/FM i z wbudowanym wzmacniaczem.
Przykładem zewnętrznej anteny z filtrem LTE, obsługującej pasma częstotliwości VHF i UHF, jest Maximum DA 6100. To aktywna antena ze wzmacniaczem w obudowie odpornej na promieniowanie UV i wilgoć.
Zdjęcie 2. Zewnętrzna antena DVB-T Maximum DA 6100 z filtrem LTE, obsługująca pasmo VHF/UHF i z wbudowanym wzmacniaczem.
Korzystnym rozwiązaniem jest zakup anteny kierunkowej DVB-T/T2 BX1000 OLYMPIA Combo z wbudowanym filtrem LTE. Jej producent gwarantuje, iż jest to antena służąca odbiorowi wszystkich kanałów cyfrowej telewizji naziemnej. Podstawowymi właściwościami tej anteny jest posiadanie wbudowanego filtra przeciw zakłóceniom LTE oraz odbiór kanałów emitowanych na pasmach VHF i UHF (combo). Solidna konstrukcja i ulepszone podzespoły sprawiają, iż jest to antena odporna na warunki atmosferyczne. Gwarantowany zasięg odbioru do 120 km. Moc anteny: VHF 14 dB, UHF 18 dB, a jej długość to 96 cm. Antena bez problemów odbiera cyfrową telewizję naziemną w standardzie full HD oraz MUX 8.
Obejrzyj prezentację anteny kierunkowej DVB-T/T2 BX1000 OLYMPIA Combo z wbudowanym filtrem LTE.
Czy stara antena odbierze sygnał z MUX8 bez zakłóceń od LTE?
Tak, pod warunkiem, że dawniej odbiór telewizji analogowej w danej lokalizacji przebiegał bez zakłóceń. Jednakże stosowanie starszych anten ze wzmacniaczem może stać się problematyczne w kontekście możliwych zakłóceń od LTE. Anteny szerokopasmowe bowiem „zbierają” sygnał z wielu kanałów częstotliwości, w tym z pasma 800 MHz. Wykorzystanie wzmacniacza spowoduje, że zakłócony przez LTE sygnał DVB-T zostanie wzmocniony, co zwiększy zakres zniekształceń widocznych na ekranie (bądź nastąpi całkowita utrata sygnału naziemnej telewizji cyfrowej). Wówczas należy zastosować filtr LTE lub dokonać zakupu nowej anteny.