Jak zainstalować filtr LTE?


LTE logoInstalacja filtru LTE nie jest skomplikowana. Przeciętny filtr LTE posiada dwa gniazda typu F (najczęściej żeńskie), do których podpina się kabel antenowy. Koszt zakupu filtra nie powinien przekroczyć 20 złotych. Wielu sprzedawców oferuje filtry, różniące się od siebie przede wszystkim kształtem i wielkością. Można spotkać w sprzedaży również filtr LTE, posiadający dwa różne gniazda typu F: męskie i żeńskie.

Schemat podłączenia filtru LTE:

Filtr LTE

Zdjęcie 1. Schemat podłączenia filtru LTE Synaps do instalacji umożliwiającej odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.


Na powyższym zdjęciu przedstawiono popularny rodzaj filtru LTE z dwoma żeńskimi gniazdami typu F do montażu wewnętrznego. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia poszczególnych gniazd, albowiem w wielu innych filtrach wejście sygnału DVB-T znajduje się z lewej strony. Prezentowany filtr jest sprzedawany za 16 zł przez firmę IDMTrade i jest on dostępny tutaj.

Zasada podłączenia filtru LTE jest bardzo prosta: filtr montujemy pomiędzy anteną, a telewizorem bądź dekoderem STB umożliwiającym odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w systemie DVB-T. We właściwym miejscu (im bliżej urządzenia, tym lepiej) przecinamy kabel antenowy, zarabiamy końcówki, montując po obu stronach standardowe złącza typu F (widoczne na zdjęciu poniżej) i przykręcamy filtr, pamiętając o oznaczeniach wejścia/wyjścia sygnału DVB-T. Montaż filtru LTE nie wymaga lutowania kabli. W przypadku, gdy zakupimy filtr LTE z gniazdami typu F męskie/żeńskie, należy zakupić dodatkowo wtyk antenowy męski.

Wtyk typu F do kabla antenowego

Zdjęcie 2. Złącze typu F do kabla antenowego. W przypadku montażu filtru LTE, potrzebne będą dwa tego rodzaju złącza.

Wtyk antenowy typu F

Zdjęcie 3. Wtyk antenowy męski typu F jako zakończenie kabla antenowego. Jest potrzebny przy filtrach LTE, posiadających jedno gniazdo męskie.

Podczas montażu filtra LTE należy upewnić się, że poszczególne złącza i wtyki zostały prawidłowo nałożone na kabel antenowy. Zastosowanie filtru LTE pozwoli na bezproblemowy odbiór sygnału DVB-T w paśmie częstotliwości 5-790 MHz.