Pytanie od jednego z czytelników: Posiadam monitor Belinea 2225 S1W z Kanady i chciałbym do niego podłączyć dekoder DVB-T marki Opticum. Zakupiłem przejściówkę HDMI – VGA i po podłączeniu dekodera na ekranie monitora nie wyświetla mi się obraz. Co jest tego przyczyną? Jak prawidłowo podłączyć dekoder STB do monitora VGA?
Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Brak obrazu na monitorze spowodowany jest obecnością zabezpieczenia HDCP na złączu HDMI, co wynika bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r. (ostatnia aktualizacja z dnia 7 lipca 2015 r.) w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych.
Aby uzyskać obraz na monitorze VGA z dekodera STB telewizji naziemnej, powinien Pan sięgnąć po jeden ze starszych modeli dekoderów, np. Canva CN-DVB-T261, DIGIB SkyHD1, czy Comsat TE1040 HD. Są to w pełni funkcjonalne dekodery DVB-T (dekodują również rozdzielczość HD), ale nie posiadają zabezpieczenia HDCP na HDMI. Dzięki temu przeciętna przejściówka HDMI-VGA (dostępna za kilkanaście złotych np. na słynnym portalu aukcyjnym) bez problemu spełni swoją rolę. W Pana przypadku należy jednak w dekoderze ustawić tryb wyświetlania obrazu na NTSC, ponieważ monitor pochodzi z Kanady. Należy także przetestować, która rozdzielczość najlepiej będzie widoczna na ekranie. Każdy monitor VGA może inaczej zachowywać się po podpięciu do niego sygnału z dekodera DVB-T.
Dodatkowo może Pan wyprowadzić dźwięk za pośrednictwem gniazda SCART np. do zewnętrznego wzmacniacza z głośnikami.
W przypadku nowszych dekoderów, posiadających zabezpieczenie HDCP, możliwe jest zastosowanie odpowiedniego aktywnego (z własnym zasilaczem) splittera HDMI, którego koszt nie powinien być większy niż 100 zł. Jeżeli monitor po podłączeniu do niego sygnału z dekodera wyświetla komunikat np. „out of range”, należy w menu dekodera zmniejszyć rozdzielczość do 720p.