Pytanie od jednego z czytelników: Podczas porządków na strychu znalazłem bardzo starą, aluminiową antenę z czasów PRL. Dawniej służyła mi do odbioru telewizji analogowej. Czy mogę ją teraz używać do odbioru cyfrowej telewizji?
Odpowiedź Cyfrowego Doradcy:
Tak, jak najbardziej, o ile stan techniczny anteny jest dobry. Musi Pan zwrócić uwagę na miejsce, w którym należy podłączyć kabel antenowy. Najczęściej w tamtych czasach wykorzystywano styki mosiężne. Proszę sprawdzić, czy są one czyste. Mosiądz z biegiem czasu mogła pokryć się patyną (tzw. śniedzenie), szczególnie gdy antena przechowywana była w wilgotnym pomieszczeniu.
Podobnie zachowują się styki kabla miedzianego. Bardzo często to zaśniedziałe styki powodują, że odbiór naziemnej telewizji cyfrowej jest utrudniony. Nie trzeba wcale wymieniać anteny, ale sprawdzić styki kabla. Gdy kabel jest stosunkowo stary, zalecamy jego wymianę. Jeżeli styk kabla jest zaśniedziały, można go oczyścić ostrym narzędziem.
Aby odbierać sygnał cyfrowy na starej antenie, należy najpierw upewnić się, że prawidłowo jest wykonane podłączenie kabla (patrz, zdjęcie poniżej). Główną żyłę podłączamy w charakterystyczne miejsce do tego przeznaczone. Tzw. ekran kabla (cieniutka siateczka pobielanej miedzi, otoczona folią aluminiową) należy owinąć wokół kabla tak, by po zamontowaniu stykał się z większym złączem anteny. Przy tej technologii montażu kabla antenowego nie jest wymagane stosowanie lutownicy.
Następnie antenę należy umieścić wysoko i skierować w stronę najbliższego nadajnika. Procedurę testowania jakości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej zalecamy przeprowadzać na urządzeniu, które ma już zaprogramowane kanały z tej samej lokalizacji. Stara antena do DVB-T powinna poradzić sobie szczególnie tam, gdzie do tej pory nie było problemu z odbiorem telewizji analogowej.
W razie dalszych wątpliwości, odsyłamy do naszych poradników: