Cyfryzacja telewizji – Poradnik 2013


Przewodnik uruchomienia cyfrowej telewizji w Polsce

Cyfryzacja telewizji to zastępowanie klasycznej analogowej telewizji naziemnej przez nowy sygnał cyfrowej telewizji naziemnej.

W okresie przejściowym nadawany był jednocześnie sygnał telewizji analogowej i telewizji cyfrowej. W tym czasie każdy, kto oglądał programy telewizji naziemnej, mógł zaopatrzyć się w dekoder STB do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Po zakończeniu okresu przejściowego, sygnał analogowy został wyłączony w lipcu 2013 roku. Programy cyfrowej telewizji naziemnej mogą oglądać tylko posiadacze odpowiednich dekoderów STB i telewizorów z wbudowanym tunerem MPEG4 H.264.


Zakup dekodera STB to jednorazowy wydatek. Kupuje się go na własność, na zawsze. Bez umowy!

Wszystkie podstawowe informacje zebraliśmy dla Państwa w formie krótkiego poradnika do pobrania.

Co to jest cyfryzacja telewizji?

Telewizja w całej Polsce jest cyfrowa. Analogowy sygnał telewizji naziemnej został wyłączony i zastąpiony przez nowy cyfrowy sygnał telewizyjny.

Dlaczego nastąpiły te zmiany?

Wymagały tego rozporządzenia Unii Europejskiej. Wszyscy odbiorcy musieli przełączyć się na standard cyfrowy, aby odbierać telewizję naziemną. Uzyskałeś w zamian cyfrową jakość obrazu i dźwięku.

Czy cyfryzacja jest obowiązkowa?

Tak. Jeżeli nie przystosujesz swoich urządzeń do odbioru transmisji cyfrowej, to nie będziesz mógł oglądać telewizji naziemnej.

Gdzie znajdę dodatkowe informacje o cyfryzacji?

Informacje w skrócie możesz znaleźć w naszym poradniku zatytułowanym Przygotuj się do cyfryzacji telewizji lub w dziale poświęconym Cyfrowej Telewizji Naziemnej.

Możesz też odwiedzić stronę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: https://mac.gov.pl/