Co to jest LTE?


LTE logoLTE (z ang. Long Term Evolution) to nowoczesny standard bezprzewodowej transmisji danych, rozwijany z myślą o zwiększeniu prędkości przesyłania danych w obszarze telefonii komórkowej. Jest następcą najpopularniejszego obecnie standardu trzeciej generacji o nazwie UMTS (z ang. Universal Mobile Telecommunications System) i stanowi odpowiedź na zwiększające się potrzeby konsumentów na rynku urządzeń mobilnych.

Za rozwój LTE odpowiedzialna jest grupa współpracujących ze sobą organizacji związanych z branżą telekomunikacyjną o nazwie 3GPP (3rd Generation Partnership Project). Jej zadaniem jest rozwijanie standardu LTE tak, by ten przez swoje właściwości (zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień i kosztów transmisji, uproszczenie architektury, zwiększenie efektywności łączy radiowych w zakresie parametrów widma) zwiększał możliwości współczesnej telefonii komórkowej.


W swojej obecnej postaci, LTE jest umiejscowiony pomiędzy telefonią trzeciej, a czwartej generacji (3,9G), aczkolwiek niektórzy błędnie przyjmują, iż ów standard należy do kategorii 4G. LTE funkcjonuje na częstotliwości 1800 MHz. Operatorami, świadczącymi usługi LTE w Polsce, są: Cyfrowy Polsat, Plus, Play, Orange, T-Mobile i spółka Midas. Obecnie czynione są starania, by uruchomić transmisję na częstotliwości 800 MHz. Pozwoli to na uzyskanie dużego zasięgu sygnału przy zwiększeniu odległości, jaką dzieli nadajnik i odbiornik.

Obecnie trwają prace nad wdrożeniem technologii LTE-Advanced. Będzie ona pierwszą telefonią komórkową czwartej generacji (4G).

Rozwój standardu LTE to odpowiedź branży telekomunikacyjnej na rosnące potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. LTE oferuje maksymalną przepustowość sięgającą 300 Mb/s przy pobieraniu danych i 50 Mb/s przy wysyłaniu danych. Opóźnienie w transmisji nie powinno przekraczać 10 ms, co wskazuje jednocześnie, iż jest to kilkunastokrotnie szybsza technologia przesyłu informacji w porównaniu z innymi standardami, jak chociażby UMTS. W Polsce jednak na chwilę obecną LTE nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Dopiero uruchomienie transmisji na częstotliwości 800 MHz spowoduje znaczący wzrost prędkości przesyłania danych w technologii LTE.

Więcej informacji na temat LTE wraz ze szczegółowymi parametrami znajdziesz na Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Long_Term_Evolution.