Przeciążenie głowicy tunera Opticum STB (HD N3)


Pytanie od Pana Piotra: Co to jest przeciążenie głowicy? W jakich przypadkach pojawia się taki komunikat na ekranie telewizora? Model mojego dekodera to tuner tv Opticum STB N3 (dvb-t).

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Komunikat ten wyświetla się, gdy zbyt mocny sygnał dociera do głowicy tunera dekodera. Wspomniany przez Pana model dekodera Opticum STB (HD N3), jak i wiele innych firmy Globo, posiada funkcję dodatkowego zasilenia anteny napięciem 5V.


Należy nacisnąć przycisk Menu na pilocie, wybrać opcję Skan kanałów, a następnie Ustawienia skanowania. Przy opcji Napięcie anteny wybrać funkcję Nie. Jeżeli komunikat o przeciążeniu głowicy nadal się pojawia, należy sprawdzić poprawność działania zewnętrznego zasilacza antenowego, a nawet odłączyć go od anteny.

Opcja dodatkowego zasilania anteny polecana jest tylko i wyłącznie dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej, mających daleką odległość do najbliższego nadajnika.

Nie jest zalecane jednocześnie stosowanie dodatkowego zasilania sygnału z poziomu dekodera (5 V), jak i używanie zewnętrznego wzmacniacza antenowego.