Porada 18 – Jak podłączyć magnetowid do Dekodera STB i klasycznego telewizora przez złącze SCART?


Schemat - Jak podłączyć magnetowid do dekodera STB i klasycznego telewizora przez kable SCART.

W poradniku tym dowiesz się jak prawidłowo podłączyć magnetowid do dekodera stb z dwoma złączami SCART oraz do klasycznego telewizora, który ma dwa wejścia SCART.

Jest to szczególny sposób połączenia, który umożliwia wykorzystanie magnetowidu. Wymagany jest do niego specjalny dekoder z dwoma złączami SCART. Zaletą takiego podłączenia jest to, że można swobodnie korzystać z magnetowidu i dekodera. Takie połączenie jest zalecane dla użytkowników chcących podłączyć magnetowid do dekodera.

Proszę jednak pamiętać, że większość dekoderów ma wbudowane funkcje nagrywania i wystarczy podłączyć dysk (zewnętrzną pamięć flash, pendrive), aby uzyskać pełną funkcjonalność cyfrowej nagrywarki. Nie będzie wtedy potrzebny magnetowid.


Połączenie przez kabel SCART (zwany potocznie kablem Euro) pozwala na przesłanie analogowego obrazu i dźwięku. Jakość jest porównywalna do obrazu z DVD.

PAMIĘTAJ! Połączenie przez kabel HDMI zapewnia najwyższą cyfrową jakość obrazu i dźwięku. Jeżeli masz taką możliwość, to zawsze staraj się wykorzystywać kabel HDMI do połączenia urządzeń RTV.

Wskazówki dla podłączających nowe urządzenia telewizji cyfrowej:

  1. Odłącz przewód zasilający telewizor od sieci elektrycznej. Nie podłączaj go do gniazdka sieciowego, dopóki nie skończysz z łączeniem wszystkich urządzeń.
  2. Przyjrzyj się uważnie poniższemu schematowi. Dowiesz się z niego jak połączyć Twoje urządzenia.
  3. Jeżeli skończyłeś już z połączeniami, włącz do zasilania wszystkie wtyczki sieciowe. Możesz teraz wyszukać nowe cyfrowe kanały telewizyjne postępując zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.

Schemat: Podłączenie magnetowidu do dekodera i telewizora z dwoma złączami SCART.

Uwaga! Przy takim typie połączenia potrzebny jest dekoder z dwoma złączami SCART np. DIGIB SkyHD1.
Uwaga! Polecamy wykorzystanie funkcji nagrywania wbudowanych w dekoder zamiast magnetowidu. Przeczytaj więcej o nagrywaniu PVR.

Schemat - Jak podłączyć magnetowid do dekodera STB i klasycznego telewizora przez kable SCART.

Pamiętaj! Przed podłączeniem kabli odłącz telewizor i dekoder od zasilania sieciowego.

1a. Podłącz dekoder do anteny.

1c. Opcjonalnie – Podłącz sygnał  wyjścia antenowego dekodera (złącze LOOP, ANTENNA OUT, RF OUT) do wejścia antenowego w telewizorze. Pozwoli to na oglądanie telewizji analogowej w telewizorze w czasie okresu równoczesnego nadawania sygnału cyfrowego i analogowego.

2a. Połącz telewizor i dekoder kablem SCART.

2b. Połącz magnetowid i dekoder kablem SCART.

2c. Połącz magnetowid i telewizor kablem SCART.

3. Podłącz wszystkie urządzenia do zasilania sieciowego.

4. Włącz telewizor, magnetowid i dekoder. Odczekaj około minutę, aż włączą się urządzenia.

5. W telewizorze wybierz źródło obrazu na AV1 dla dekodera lub AV2 dla magnetowidu.