Pakiet kanałów MUX8 – planowana lista programów


DVB-T logo MUX8 to kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej z darmowymi programami. Start emisji pakietu przewidywany jest na połowę 2016 roku. Operatorem MUX8 została firma Emitel zgodnie z decyzją UKE z dnia 13 lipca 2015 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadziła odpowiednią procedurę wyboru stacji, które trafią na MUX8. Pewne jest to, że będą to kanały Telewizji Polskiej: albo 3 kanały w jakości SD i 1 w jakości HD, lub po jednym w obu rozdzielczościach. Oprócz tego w skład multipleksu ósmego wejdą 4 stacje SD od nadawców wyłonionych w konkursie. Łącznie zatem użytkownik zyska od 6 do 8 nowych bezpłatnych programów naziemnych.


Kanały nadawców komercyjnych, zgodnie z informacją podaną przez KRRiT, będą miały charakter uniwersalny, jednakże każdy z nich wyróżniał się będzie odmiennym od pozostałych podejściem do omawianej problematyki otaczającej nas rzeczywistości.

Jakie kanały trafią do MUX8?

Decyzją KRRiT z dnia 5 listopada 2015 r. do MUX8 trafią: TV#, Zoom TV, Kiwi TV i WP1.

Według założeń TVP, na ósmy multipleks mogą trafić programy TVP Kultura HD i TVP Dokument.

SATKurier podał obszerną listę podmiotów, które deklarowały chęć udziału w konkursie na obsadzenie czterech miejsc w multipleksie ósmym na kanały nadawców komercyjnych. Są to m.in.: A+E Networks Poland, Agora, BBC Worldwide, Cyfrowy Polsat, Discovery Communications, Fratria, Grupa TVN (Scripps Networks Interactive), Grupa ZPR Media, Michał Winnicki Entertainment, Polcast Television, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), TVS, Telewizja Puls, Telewizja Republika, Turner Broadcasting System (Time Warner), jak i Wirtualna Polska Holding.

W jaki sposób będzie można odbierać MUX8?

MUX8 będzie emitowany na jednym z dwunastu kanałów dostępnych w paśmie VHF. Już teraz przy zakupie nowej anteny naziemnej warto sprawdzić, czy jest ona przystosowana do odbioru sygnału zarówno na paśmie UHF, jak i VHF.