Jak ominąć zabezpieczenie HDCP na HDMI?


HDCP logo Pytanie od jednego z czytelników: Posiadam kartę do przechwytywania obrazu HDMI firmy Blackmagic Design (Blackmagic Design Intensity Pro) i po podłączeniu do niej sygnału z dekodera STB Globo HD N3 nie mogę zgrać obrazu – widzę czarny ekran. Wyczytałem, że wiele urządzeń posiada blokadę HDMI o nazwie HDCP. Czy mój dekoder posiada taką blokadę i czy można ją jakoś ominąć? Dziękuję za poradę.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Faktycznie dekoder Globo HD N3, jak i większość dekoderów DVB-T dostępnych obecnie na rynku (a także m.in. konsole do gier, takie jak PlayStation 4, XBOX 360 itp.) posiadają zabezpieczenie HDCP na HDMI. Jedynie starsze dekodery, dostępne w sprzedaży kilka lat temu, takowego zabezpieczenia nie posiadały.


HDCP (z ang. High-bandwidth Digital Content Protection) to mechanizm, dzięki któremu funkcjonuje kontrola przesyłania dźwięku i obrazu w formie danych cyfrowych między dwoma urządzeniami – w naszym przypadku między dekoderem STB a grabberem na złącze pci-express. HDCP powstało po to, by uniemożliwiać przesyłanie treści w wysokiej rozdzielczości w celu tworzenia nieautoryzowanych kopii danego materiału. Ciekawostką jest to, że jedną z odmian techniki HDCP jest wersja 2.0, która działa niezależnie od interfejsu, tj. może być stosowana nawet w urządzeniach z komunikacją bezprzewodową (np. Wi-Fi).

5 lat temu główny klucz HDCP został złamany i opublikowany. Od tego czasu powstały możliwości obejścia zabezpieczenia HDCP, które znajdują się w legalnej sprzedaży. Należy zaopatrzyć się w splitter HDMI. Musi on posiadać własny, zewnętrzny zasilacz, a jego koszt nie może być zbyt niski. Najtańsze splittery nie nadają się do zniwelowania zabezpieczenia HDCP.

W sprzedaży są także karty pci-e, dzięki którym można zgrywać obraz i dźwięk przez HDMI, bez potrzeby dokupywania splittera. Przy wyszukiwaniu karty należy sprawdzać, czy obsługuje ona HDCP. Tego rodzaju karty są głównie dostępne na zagranicznych serwisach aukcyjnych.

Z posiadanych przez nas informacji wynika również, że na rynku dostępne są tzw. Android Boxy (np. Xtreamer Prodigy 4K), które omijają zabezpieczenie HDCP i pozwalają na zgrywanie bezpośrednio na kartę pamięci czy nośnik USB obrazu i dźwięku np. z dekodera DVB-T.