Jak odbierać DVB-T na telewizorze LG 32LG3000-ZA?


Pytanie od pana Kupisa: Witam, czy TV jak w temacie wymaga dekodera STB do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej czy tylko zwykłej anteny, dziękuję.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Telewizory z rodziny 32LG3000, w Pana przypadku model 32LG3000-ZA, posiadają wbudowany tuner DVB-T, obsługujący standard kodowania MPEG2. Oznacza to, że w Polsce nie będzie mógł Pan bezpośrednio na tym telewizorze oglądać cyfrowych programów nadawanych drogą naziemną.


Może Pan jednak przystosować swój telewizor do odbioru DVB-T. Wystarczy zakupić zewnętrzy dekoder STB pamiętając o tym, by obsługiwał on standard MPEG4 i mógł dekodować programy w rozdzielczości HD. Dekoder może Pan podłączyć za pomocą kabla HDMI. Jeżeli taka opcja nie jest dla Pana satysfakcjonująca, pozostanie Panu kupno nowoczesnego telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG4.

 

Istnieje możliwość dołączenia do niektórych telewizorów LCD specjalnej karty CI, konwertującej sygnał MPEG4 do standardu  MPEG2. Do tego celu służy gniazdo PCMCIA Card Slot, zlokalizowane na tylnej obudowie. Obsługuje ono karty CI (Common Interface). Najpopularniejszą kartą dostępną na rynku jest NEOTION TV MPEG-4 DVB-T. Koszt jej zakupu na serwisach aukcyjnych nie powinien przekroczyć 80 złotych.

W przypadku telewizora 32LG3000-ZA zakup karty konwertującej sygnał MPEG4 do standardu MPEG2 jest bezsensowny. Tego rodzaju karty, jak wspomniana wyżej NEOTION TV MPEG-4 DVB-T konwertują jedynie obraz. Po wyszukaniu cyfrowych kanałów na telewizorze LG 32LG3000-ZA nie uzyskamy ani obrazu, ani dźwięku. Odbiornik będzie wyświetlał czarną planszę z napisem „Serwis HD” i nie pomoże w tym nawet aktualizacja jego oprogramowania.

Aby wyszukiwanie cyfrowych programów telewizyjnych (DTV) na telewizorach z rodziny 32LG3000 było w ogóle możliwe, należy wejść w menu urządzenia (przycisk MENU na pilocie), wybrać OPCJE (ikona walizki z symbolem klucza) i zmienić kraj z Polska na np. Anglia, Niemcy. LG 32LG3000-ZA fabrycznie uniemożliwia wyszukiwanie cyfrowych kanałów dla regionu Polska. Przy wyszukiwaniu automatycznym należy przejść do opcji skanowania DTV poprzez naciśnięcie przycisku OK na pilocie. W pierwszej kolejności bowiem skanowane jest pasmo analogowe. Tę czynność należy traktować tylko i wyłącznie jako ciekawostkę, albowiem na telewizorze LG 32LG3000-ZA nie można odbierać za pomocą podłączonej anteny naziemnych cyfrowych programów w Polsce (będzie wyświetlana tylko czarna plansza).

Inaczej jest w przypadku wielu telewizorów LCD marki Sony i Samsung. Tam zastosowanie takiej karty może przynieść pożądany rezultat. Jeżeli po wyszukaniu programów nie jest dostępny ani obraz, ani dźwięk, należy zrezygnować z zamiaru zakupu karty CL konwertującej sygnał MPEG4 na MPEG2.

 
Uwaga! Konwerter CI sygnału MPEG4 do standardu MPEG2 nie posiada możliwości konwersji programów w rozdzielczości HD! Oznacza to, że przy jego zastosowaniu nie będzie można oglądać TVP1 HD i TVP2 HD, a w przyszłości kolejnych programów HD nadawanych drogą naziemną. Ponadto takie rozwiązanie znacznie obniża jakość obrazu. Zalecany jest zakup zewnętrznego dekodera STB, bądź nowego telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG4 HD.