Jak ustawić antenę naziemną?


Ustawienie naziemnej anteny nie jest wbrew pozorom skomplikowaną czynnością, jednakże należy przestrzegać kilku zasad:

  • Na miejsce montażu anteny wybieramy najwyższy możliwy punkt (najlepiej na dachu). Jeżeli „na drodze” anteny do nadajnika znajduje się jakaś przeszkoda (np. drzewo), to szukamy innego miejsca.
  • Gdzie najlepiej zamontować antenę? Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie masztu. Może być to po prostu długa, stalowa rura. Nie ma przeciwwskazań, by montować antenę na elewacji budynku. Natomiast nie polecamy przytwierdzania anteny na kominie (szczególnie, gdy budynek posiada instalację odgromową, tzw. piorunochron).
  • Antena musi być skierowana poziomo w stronę nadajnika. Nie może być pod ukosem do góry, ani na dół.
  • Antenę mocujemy solidnie do masztu (aby się nie poruszała). Następnie lekko luzujemy śruby, abyśmy mogli delikatnie, ale pewnie nią poruszać (z oporem podczas regulacji).
  • Antenę ustawiamy kręcąc ją od skrajnej lewej pozycji do prawej strony, aż złapiemy sygnał.
  • Poruszenia anteny muszą być jak najmniejsze (po kilka milimetrów). Po każdym poruszeniu odczekujemy 3-5 sekund i patrzymy na wskaźniki poziomu sygnału na dekoderze. Te kilka sekund jest potrzebne dla dekodera, aby zdążył zmienić nastawy.
  • Gdy złapiemy sygnał, dostrajamy go jeszcze dokładniejszymi (mniejszymi) poruszeniami anteny, aż do momentu uzyskania najwyższych możliwych wskazań ustawienia anteny.
  • Korzystając z anteny przystosowanej do odbioru sygnału DVB-T wewnątrz budynku mieszkalnego, należy ją umieścić jak najbliżej okna, które wychodzi w kierunku najbliższego nadajnika.

Co zrobić, gdy nagle straciliśmy odbiór DVB-T z ustawionej wcześniej prawidłowo anteny?

    • Brak sygnału DVB-T może leżeć po stronie nadawcy. Sprawdź, czy przypadkiem nadajnik, z którego odbierasz sygnał telewizji naziemnej, nie jest w chwili obecnej poddawany pracom konserwacyjnym: Lista tymczasowych konserwacji nadajników. Nie zalecamy w tym czasie dokonywania ponownego wyszukiwania cyfrowych kanałów, ponieważ dekoder/telewizor może usunąć z pamięci obecną (prawidłową) listę programów i zapamiętane zostaną w danym momencie tylko i wyłącznie te programy, które w danej chwili zostały znalezione.
    • Sprawdź wszystkie połączenia. Czy wtyczka od anteny nie wysunęła się z gniazda w dekoderze / telewizorze? Czy wtyczka jest prawidłowo zamontowana? Czy kabel nie jest uszkodzony? Zdarzają się przypadki, w których np. podczas dokonywania prac porządkowych szarpniemy przypadkowo kablem antenowym. Wówczas jego mocowanie na końcówce może się uszkodzić. Brak masy lub jej zwieranie z drutem, po którym biegnie sygnał antenowy powoduje brak sygnału telewizyjnego. Należy „zarobić” kabel od nowa.
    • Sprawdź połączenie kabla antenowego przy antenie. W przypadku starszych anten, istnieje prawdopodobieństwo, że styki kabla zaśniedziały. Należy odciąć problematyczną końcówkę kabla, zdjąć izolację i dokonać ponownego połączenia.
    • Sprawdź, czy antena pod wpływem działań atmosferycznych nie zmieniła kierunku. Dotyczy to sytuacji, w której antena nie była zbyt mocno przymocowana do masztu i mogła się lekko obrócić pod wpływem silnego wiatru.
    • Jeżeli masz pewność, że wszystkie połączenia są wykonane prawidłowo, ani nadajnik, z którego do tej pory odbierałeś/aś sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, nie jest poddawany w chwili obecnej pracom konserwacyjnym, dokonaj ponownego wyszukania cyfrowych kanałów. Istnieją bowiem sytuacje, w których dekoder DVB-T z bliżej nieokreślonego powodu (błąd w oprogramowaniu, przepięcie w sieci itp.) usunie z pamięci część bądź nawet całą listę programów. Nierzadko w takich sytuacjach procedura automatycznego wyszukania cyfrowych kanałów jest bardzo skuteczna.