Do prawidłowego odbioru cyfrowej telewizji naziemnej potrzebny jest dekoder STB, którego parametry są zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Poniżej dowiesz się, czym jest dekoder STB i jakie normy musi spełniać urządzenie potrzebne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
Co to jest dekoder STB?
Dekoder STB (set-top box) to elektroniczne urządzenie, zwane także przystawką, które podłącza się do telewizora w celu uzyskania możliwości odbioru programów nadawanych w technologii cyfrowej. Posiada kilka złączy, spośród których najważniejsze to: złącze antenowe (do którego doprowadzamy z anteny sygnał telewizyjny), złącze SCART (Euro), złącze HDMI oraz wyjście dźwięku Jack.
Jaki dekoder STB kupić?
Przed zakupem dekodera upewnij się, czy dekoder STB nadaje się do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r. (ostatnia aktualizacja z dnia 7 lipca 2015 r.) w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych wskazuje, jakie cechy i właściwości powinien mieć dekoder STB do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Tak więc dekoder STB powinien:
- obsługiwać format kompresji audio E-AC3 (Dolby Digital Plus),
- obsługiwać format kompresji video H.264/AVC (MPEG4) (rozdzielczość SD i HD),
- zawierać interfejs sygnału wysokiej częstotliwości (tzw. gniazdo antenowe) o impedancji 75 Ω,
- zawierać interfejsy analogowe: gniazdo SCART (Euro) i wyjście stereofonicznego dźwięku,
- zawierać interfejsy cyfrowe: gniazdo HDMI typu A (zabezpieczone systemem HDCP*), wyjście S/PDIF elektryczne lub optyczne,
- umożliwiać odbiór programów radiowych,
- obsługiwać teletekst, dawać możliwość wyboru napisów wyświetlanych na ekranie (teletekstowe, DVB),
- umożliwiać formatowanie obrazu w standardzie 4:3 i 16:9,
- blokować dostęp do programów na podstawie informacji „parental_rating_descriptor” w strumieniu,
- umożliwiać zdalną aktualizację oprogramowania,
- posiadać odpowiednią kompatybilność elektromagnetyczną.
Warto zwrócić uwagę, by dekoder STB posiadał gniazdo USB i informację o kompatybilności z PVR. Wówczas takie urządzenie będzie posiadało funkcję cyfrowej nagrywarki obrazu i dźwięku, jak i będzie umożliwiało przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki z pamięci USB.
* – zabezpieczenie nie dotyczy odbiorników zawierających wyświetlacz obrazu o przekątnej równej albo mniejszej niż 30 cm.
Wymogi Ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej
Warto ponadto pamiętać, że zgodnie z Ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Art. 6) sprzedawca dekoderów STB, które nie spełniają powyższych norm zobowiązany jest:
- poinformować kupującego o tym, że nabywa dekoder niespełniający polskie normy dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce,
- uzyskać na piśmie potwierdzenie od kupującego, iż przyjął do wiadomości informację o braku zgodności dekodera z polskimi normami,
- umieścić w miejscu widocznym i czytelnym dla klienta informację o tym, że tylko odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi we właściwych przepisach, umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
Jeżeli nie wiesz, jakie urządzenie zakupić lub gdy masz wątpliwości, czy dany odbiornik spełnia normy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, skontaktuj się z Cyfrowym Doradcą. Odpowiemy na każde Państwa pytanie.